| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Zatrudniamy w naszym zakładzie pracy młodą matkę, która ma dwóch 3-letnich synów (bliźnięta). Pracownica w listopadzie br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wystąpiła do nas o udzielanie przerw w pracy na karmienie. Czy te przerwy jej przysługują, jeżeli dzieci mają po 3 lata?

Jeżeli pracownica nadal karmi piersią synów, to przysługują jej 2 przerwy w pracy po 45 minut każda, wliczane do czasu pracy. Przepisy nie ograniczają prawa do przerw do określonego wieku dziecka. Gdy pracodawca ma wątpliwości, czy pracownica karmi dzieci piersią, może zażądać od niej zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi ten fakt.

Pracownica ma prawo do przerw na karmienie i nie ma znaczenia, w jakim wieku są jej dzieci. Przepisy nie wiążą bowiem możliwości skorzystania z prawa do przerw w pracy z wiekiem dzieci, ale jedynie z faktem karmienia ich piersią przez pracownicę-matkę. W praktyce może się zdarzyć, że pracownica karmi nawet starsze dziecko niż trzylatek. Dlatego pracodawcy, którzy mają zastrzeżenia co do karmienia piersią dzieci, mogą żądać od pracownicy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Obowiązek udowodnienia faktu karmienia dziecka spoczywa na pracownicy, która chce skorzystać z tego powodu z prawa do przerw w pracy (art. 6 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przerwy w pracy na karmienie przysługują przez cały okres karmienia dziecka piersią i nie są uzależnione od jego wieku.

Zaświadczenie lekarskie może być wydane przez lekarza sprawującego opiekę nad kobietą lub pediatrę. Przepisy nie określają trybu wydania takiego zaświadczenia ani jego wzoru. Warto podkreślić, że lekarz nie ma prawnego obowiązku wystawienia zaświadczenia, jednak zwykle pracownice otrzymują takie zaświadczenia.

Zapamiętaj (!)

Pracodawca może zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego poświadczającego fakt karmienia dziecka piersią, jeżeli chce ona skorzystać z przerw w pracy na karmienie.

Prawo do przerwy na karmienie w zależności od liczby godzin pracy

Liczba godzin pracy w danym dniu

Poniżej 4 godzin

4–6 godzin

Powyżej 6 godzin

Uprawnienie do przerwy na karmienie danego dnia

Brak prawa do przerwy na karmienie

Prawo do jednej przerwy na karmienie

Prawo do dwóch przerw na karmienie

W przypadku sporu między pracownicą–matką karmiącą a pracodawcą, który w związku z niedostarczeniem zaświadczenia lekarskiego odmówił pracownicy udzielenia przerw w pracy na karmienie, ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu pracy. Problem może jednak polegać na tym, że do czasu wydania wyroku pracownica matka może zakończyć karmienie dzieci piersią i sprawa stanie się bezprzedmiotowa, a pracownica bezpowrotnie straci to uprawnienie.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »