| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Zatrudniamy w naszym zakładzie pracy młodą matkę, która ma dwóch 3-letnich synów (bliźnięta). Pracownica w listopadzie br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wystąpiła do nas o udzielanie przerw w pracy na karmienie. Czy te przerwy jej przysługują, jeżeli dzieci mają po 3 lata?

PRZYKŁAD

Pracownica powracająca po urlopie wychowawczym i wychowująca dzieci w wieku 1 roku i 3 lat złożyła wniosek o udzielenie jej przerw w pracy na karmienie piersią dzieci. Pracodawca uznał, że karmienie piersią dzieci, zwłaszcza 3-latka, jest mało prawdopodobne i zażądał od pracownicy zaświadczenia lekarskiego w tym zakresie.

Pracownica uzyskała taki dokument od pediatry leczącego jej dzieci. W takiej sytuacji pracodawca, który nie pozbył się wątpliwości dotyczących karmienia przez pracownicę starszego dziecka, musiał jej udzielić 2 przerw w pracy po 45 minut. W praktyce nie jest bowiem możliwe udowodnienie, że pracownica karmi tylko młodsze dziecko.

Pracownicom karmiącym dziecko piersią przysługują dwie 30-minutowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy. W przypadku zaś, gdy pracownica karmi jednocześnie więcej niż jedno dziecko (tak jak Państwa pracownica), ma prawo do 2 przerw w pracy, po 45 minut każda (art. 187 § 1 Kodeksu pracy). Takie przerwy na karmienie mogą być, na wniosek pracownicy, udzielane łącznie, np. na początku dnia pracy, co pozwala jej przyjść później do firmy. Pracownica może też wyjść z pracy w trakcie dnia albo na koniec dnia, żeby wcześniej być w domu.

Prawo do przerwy na karmienie w danym dniu zależy od liczby godzin, jakie tego dnia ma do przepracowania pracownica. Przedstawia to powyższa tabela.

Przerwy na karmienie są udzielane na wniosek pracownicy. Przepisy nie określają formy wniosku, ale dla bezpieczeństwa zarówno pracownika, jak i pracodawcy warto złożyć wniosek w formie pisemnej, do ewentualnych celów dowodowych.

Podstawa prawna

  • art. 187, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 6 Kodeksu cywilnego.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »