| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik może przesunąć rozpoczęcie urlopu ojcowskiego z powodu choroby

Czy pracownik może przesunąć rozpoczęcie urlopu ojcowskiego z powodu choroby

Pracownik złożył 12 września br. wniosek o urlop ojcowski od 1 października br. na córkę urodzoną 5 listopada 2011 r. Jednak 14 września br. zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 14 września do 3 października br. Pracownik dostarczając zwolnienie lekarskie poprosił o wycofanie złożonego wniosku o urlop ojcowski. Czy możemy wycofać wniosek pracownika? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

W przypadku nierozpoczęcia przez Państwa pracownika korzystania z urlopu ojcowskiego, na prośbę pracownika mogą Państwo wycofać wniosek. Pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w późniejszym terminie po ponownym złożeniu wniosku o urlop ojcowski.

Przepisy nie przewidują przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego z jakichkolwiek powodów, w tym także z powodu choroby pracownika. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego i jednocześnie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy, ma prawo wycofać wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego i przesunąć go na inny termin, ale za zgodą pracodawcy. Zgoda pracodawcy jest w tym przypadku konieczna, ponieważ złożony przez pracownika wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego wywołał skutki prawne i jest ważny. Wszelkie zmiany terminu udzielenia urlopu ojcowskiego wymagają więc zgody pracodawcy.

Jeżeli pracodawca zgodzi się na wycofanie wniosku o urlop ojcowski za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, pracownikowi będzie przysługiwać za pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie chorobowe, chyba że już przebywał w tym roku na zwolnieniu i nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego. Wówczas będzie miał od razu prawo do zasiłku chorobowego.

Pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w terminie późniejszym po ponownym złożeniu wniosku w tej sprawie. Jeżeli nie zgodzą się Państwo na wycofanie przez ojca dziecka wniosku o urlop ojcowski, to od dnia wskazanego we wniosku pracownik będzie przebywał na urlopie ojcowskim, mimo że jest niezdolny do pracy. Za ten czas będzie mu przysługiwał tylko zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Zwolnienie lekarskie nie przesuwa ani nie przerywa urlopu ojcowskiego.

Jeżeli pracownik rozpocząłby korzystanie z urlopu ojcowskiego, wówczas nie mógłby go już przerwać nawet za zgodą pracodawcy. Urlop ojcowski jest bowiem niepodzielny i powinien być wykorzystany jednorazowo w całości przez pracownika.

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia,
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »