| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

Jedna z naszych pracownic przez 3 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Urlop ten rozpoczęła 3 kwietnia 2009 r. Nasza kadrowa przed zakończeniem urlopu wychowawczego skierowała pracownicę na badania lekarskie oraz poinformowała ją, że urlop wychowawczy kończy się 2 kwietnia 2012 r., a więc 3 kwietnia 2012 r. miał być pierwszym dniem świadczenia przez nią pracy. Pracownica nie przyszła do pracy 3 kwietnia, lecz dzień później (4 kwietnia). Po powrocie do pracy przedstawiła informację z PIP, że jej urlop wychowawczy powinien zakończyć się nie 3 kwietnia 2012 r., lecz 4 kwietnia 2012 r. Czy nieobecność w pracy 3 kwietnia 2012 r. możemy uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Kto prawidłowo obliczył pierwszy dzień pracy po urlopie wychowawczym, my czy PIP?

Sposób liczenia terminów w prawie pracy nie jest precyzyjnie określony, jednak za prawidłowe należy uznać obliczenia pracodawcy. Nieobecność pracownicy w pracy 3 kwietnia br. nie może być potraktowana jak ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracownica została wprowadzona w błąd, co powoduje, że jej nieobecności w pracy nie można uznać za zawinioną.

Kodeks pracy zawiera tylko nieliczne regulacje w zakresie liczenia terminów, tj. np. wskazuje, że miesięczny okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca, a liczony w tygodniach kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy). Natomiast przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym i urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, jeżeli pracownica nie korzystała z niego przed porodem (art. 1831 Kodeksu pracy). W przypadku pozostałych terminów Kodeks pracy nie zawiera żadnych regulacji.

Można więc zastosować dwa różne rozwiązania w zakresie liczenia terminów w sprawach, w których Kodeks pracy nie określa liczenia terminów. Może to być liczenie terminów zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego, który stosujemy posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w prawie pracy, lub liczenie terminów potoczne. Zgodnie z liczeniem terminów wynikającym z Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego). Natomiast zgodnie z liczeniem potocznym, termin wyrażony w dniach, tygodniach i miesiącach kończy się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie tego terminu. Odmienności w liczeniu terminów w zależności od przyjęcia jednej z tych dwóch metod przedstawia tabela 1.

Tabela 1. Przykład liczenia terminów zgodnie z Kodeksem cywilnym i w sposób potoczny

Początek terminu to 1 stycznia 2012 r.

Koniec terminu (ostatni dzień okresu, który rozpoczął się 1 stycznia 2012 r.)

Stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego

Liczenie terminów kalendarzowo w sposób potoczny, z pominięciem reguł Kodeksu cywilnego

Tydzień

8 stycznia 2012 r.

7 stycznia 2012 r.

Miesiąc

1 lutego 2012 r.

31 stycznia 2012 r.

Rok

1 stycznia 2013 r.

31 grudnia 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK