| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

Jedna z naszych pracownic przez 3 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Urlop ten rozpoczęła 3 kwietnia 2009 r. Nasza kadrowa przed zakończeniem urlopu wychowawczego skierowała pracownicę na badania lekarskie oraz poinformowała ją, że urlop wychowawczy kończy się 2 kwietnia 2012 r., a więc 3 kwietnia 2012 r. miał być pierwszym dniem świadczenia przez nią pracy. Pracownica nie przyszła do pracy 3 kwietnia, lecz dzień później (4 kwietnia). Po powrocie do pracy przedstawiła informację z PIP, że jej urlop wychowawczy powinien zakończyć się nie 3 kwietnia 2012 r., lecz 4 kwietnia 2012 r. Czy nieobecność w pracy 3 kwietnia 2012 r. możemy uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Kto prawidłowo obliczył pierwszy dzień pracy po urlopie wychowawczym, my czy PIP?

Sposób liczenia terminów w prawie pracy nie jest precyzyjnie określony, jednak za prawidłowe należy uznać obliczenia pracodawcy. Nieobecność pracownicy w pracy 3 kwietnia br. nie może być potraktowana jak ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracownica została wprowadzona w błąd, co powoduje, że jej nieobecności w pracy nie można uznać za zawinioną.

Kodeks pracy zawiera tylko nieliczne regulacje w zakresie liczenia terminów, tj. np. wskazuje, że miesięczny okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca, a liczony w tygodniach kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy). Natomiast przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym i urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, jeżeli pracownica nie korzystała z niego przed porodem (art. 1831 Kodeksu pracy). W przypadku pozostałych terminów Kodeks pracy nie zawiera żadnych regulacji.

Można więc zastosować dwa różne rozwiązania w zakresie liczenia terminów w sprawach, w których Kodeks pracy nie określa liczenia terminów. Może to być liczenie terminów zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego, który stosujemy posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w prawie pracy, lub liczenie terminów potoczne. Zgodnie z liczeniem terminów wynikającym z Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego). Natomiast zgodnie z liczeniem potocznym, termin wyrażony w dniach, tygodniach i miesiącach kończy się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie tego terminu. Odmienności w liczeniu terminów w zależności od przyjęcia jednej z tych dwóch metod przedstawia tabela 1.

Tabela 1. Przykład liczenia terminów zgodnie z Kodeksem cywilnym i w sposób potoczny

Początek terminu to 1 stycznia 2012 r.

Koniec terminu (ostatni dzień okresu, który rozpoczął się 1 stycznia 2012 r.)

Stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego

Liczenie terminów kalendarzowo w sposób potoczny, z pominięciem reguł Kodeksu cywilnego

Tydzień

8 stycznia 2012 r.

7 stycznia 2012 r.

Miesiąc

1 lutego 2012 r.

31 stycznia 2012 r.

Rok

1 stycznia 2013 r.

31 grudnia 2012 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »