| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy konkubent ma prawo do urlopu ojcowskiego

Czy konkubent ma prawo do urlopu ojcowskiego

Czy konkubent może dostać urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem mu się dziecka i czy należy mu się urlop ojcowski?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy oraz urlop ojcowski, gdyż w tym przypadku liczy się bycie ojcem dziecka, a nie stosunek prawny łączący ojca z matką.

Pracodawca w sytuacji narodzin dziecka pracownika musi udzielić ojcu dziecka urlopu okolicznościowego. Taki obowiązek nakłada na pracodawców treść rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281). W myśl § 15 rozporządzenia pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

W omawianej sytuacji pracodawca jest zatem zobowiązany udzielić podwładnemu 2 dni zwolnienia od pracy w związku z urodzeniem się jego dziecka.

Urlop okolicznościowy udzielany jest na wniosek pracownika, który może być dowolnie sformułowany. Istotne jest, aby zawierał przyczynę oraz termin planowanego zwolnienia.

Pracownik może skorzystać z tego uprawnienia w czasie bezpośrednio związanym z wydarzeniem, które uzasadnia udzielenie zwolnienia. A zatem w przypadku narodzin dziecka zwolnienie od pracy może nastąpić np. w dniu powrotu matki z dzieckiem ze szpitala czy też w dniach następnych w celu załatwienia związanych z tym formalności. Nie ma więc obowiązku wykorzystania zwolnienia konkretnie w dniu zaistnienia okoliczności (np. w dniu urodzenia dziecka). To pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać z takiego urlopu, a pracodawca jest związany wnioskiem pracownika. Istotne, aby termin zwolnienia miał bezpośredni związek ze zdarzeniem uzasadniającym skorzystanie z tego urlopu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK