| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy konkubent ma prawo do urlopu ojcowskiego

Czy konkubent ma prawo do urlopu ojcowskiego

Czy konkubent może dostać urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem mu się dziecka i czy należy mu się urlop ojcowski?

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi-ojcu przysługuje również urlop ojcowski. Pracownik w celu otrzymania urlopu musi wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest związany wnioskiem ojca dziecka i musi go uwzględnić.

Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego jest spełnienie 3 przesłanek:

  • pozostawanie ojca w stosunku pracy,
  • uczestnictwo mężczyzny w wychowywaniu dziecka,
  • wiek dziecka do ukończenia 12. miesiąca życia.

Urlop określony w art. 1823 § 1 k.p. przysługujący pracownikowi-ojcu jest samodzielnym dodatkowym rodzajem urlopu, niezależnym od innych urlopów przysługujących pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wskazany urlop nie ma przełożenia na przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy. Co więcej, bez znaczenia jest to, czy w okresie korzystania przez pracownika z urlopu ojcowskiego matka dziecka będzie przebywała na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. Prawo mężczyzny do przedmiotowego urlopu nie jest też związane z pozostawaniem matki dziecka w stosunku pracy.

Przyjmuje się, że urlop ojcowski na charakter fakultatywny. Jeżeli zatem pracownik-ojciec nie może lub nie chce skorzystać z tego urlopu, prawo do niego wygasa. Z drugiej strony pracownik nie może być zobligowany do wykorzystania urlopu ojcowskiego przez pracodawcę. Prawo do przedmiotowego urlopu jest uzależnione wyłącznie od woli zatrudnionego i nie może być na nim wymuszone.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »