| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Należy pamiętać, że przepisy prawa pracy określają wyłącznie maksymalny wymiar takiego dodatkowego urlopu, przy czym pracownica (pracownik) ma prawo skorzystać tylko z części przysługującego wymiaru. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi od 1 stycznia 2012 r.:

  • do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz
  • do 6 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

WAŻNE!

Wystąpienie przez pracownicę (pracownika) z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu w niższym od maksymalnego wymiarze jest decyzją, która uniemożliwia skorzystanie w późniejszym terminie z różnicy między wymiarem maksymalnym a wnioskowanym (i wykorzystanym) przez pracownicę.

Warunkiem skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest, aby wniosek pracownicy o udzielenie takiego urlopu obejmował tydzień lub jego wielokrotność. Tylko w takim bowiem wymiarze pracodawca może udzielić dodatkowego urlopu.

Inne zasady obowiązują w odniesieniu do pracownicy uprawnionej do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, która może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu – w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku przepisy nie przewidują obowiązku jednorazowego występowania z wnioskiem o łączenie pracy zawodowej z dodatkowym urlopem. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy).

Powyższe zasady mają zastosowanie także w odniesieniu do udzielania dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica – matka bliźniąt 2 lutego br. wystąpiła do pracodawcy o udzielenie jej 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z wnioskiem, urlop ten rozpoczął się 10 lutego br. (tj. po zakończeniu urlopu podstawowego). Pracownica podjęła decyzję, że wykorzysta tylko część z 6-tygodniowego maksymalnego przysługującego jej wymiaru dodatkowego urlopu. Pracownica wiedziała, że nie będzie mogła w przyszłości wystąpić o niewykorzystany 1 tydzień urlopu. Po wykorzystaniu 1 tygodnia urlopu dodatkowego sytuacja osobista pracownicy ulegała zmianie, wskutek czego 2-krotnie występowała ona z wnioskiem o łączenie urlopu z pracą. Ostatecznie z 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica przez 2 tygodnie korzystała wyłącznie z urlopu, a przez 3 tygodnie łączyła ten urlop z pracą. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 1821, art. 1822, art. 183 § 4 Kodeksu pracy,
  • art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK