| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Należy pamiętać, że przepisy prawa pracy określają wyłącznie maksymalny wymiar takiego dodatkowego urlopu, przy czym pracownica (pracownik) ma prawo skorzystać tylko z części przysługującego wymiaru. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi od 1 stycznia 2012 r.:

  • do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz
  • do 6 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

WAŻNE!

Wystąpienie przez pracownicę (pracownika) z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu w niższym od maksymalnego wymiarze jest decyzją, która uniemożliwia skorzystanie w późniejszym terminie z różnicy między wymiarem maksymalnym a wnioskowanym (i wykorzystanym) przez pracownicę.

Warunkiem skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest, aby wniosek pracownicy o udzielenie takiego urlopu obejmował tydzień lub jego wielokrotność. Tylko w takim bowiem wymiarze pracodawca może udzielić dodatkowego urlopu.

Inne zasady obowiązują w odniesieniu do pracownicy uprawnionej do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, która może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu – w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku przepisy nie przewidują obowiązku jednorazowego występowania z wnioskiem o łączenie pracy zawodowej z dodatkowym urlopem. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy).

Powyższe zasady mają zastosowanie także w odniesieniu do udzielania dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica – matka bliźniąt 2 lutego br. wystąpiła do pracodawcy o udzielenie jej 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z wnioskiem, urlop ten rozpoczął się 10 lutego br. (tj. po zakończeniu urlopu podstawowego). Pracownica podjęła decyzję, że wykorzysta tylko część z 6-tygodniowego maksymalnego przysługującego jej wymiaru dodatkowego urlopu. Pracownica wiedziała, że nie będzie mogła w przyszłości wystąpić o niewykorzystany 1 tydzień urlopu. Po wykorzystaniu 1 tygodnia urlopu dodatkowego sytuacja osobista pracownicy ulegała zmianie, wskutek czego 2-krotnie występowała ona z wnioskiem o łączenie urlopu z pracą. Ostatecznie z 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica przez 2 tygodnie korzystała wyłącznie z urlopu, a przez 3 tygodnie łączyła ten urlop z pracą. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 1821, art. 1822, art. 183 § 4 Kodeksu pracy,
  • art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »