| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Państwa pracownikowi będą przysługiwać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, jeżeli będzie korzystał z tego urlopu w 2012 r.

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

W 2011 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosił 1 tydzień, natomiast od 1 stycznia 2012 r. urlop ten osiągnął swój docelowy wymiar i wynosi 2 tygodnie.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie.

Pracownik, którego dziecko urodziło się 16 czerwca 2011 r., jest uprawniony do skorzystania z urlopu ojcowskiego na ogólnych zasadach, tj. do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (najpóźniej do 15 czerwca 2012 r.). W zależności od terminu korzystania z tego urlopu pracownik będzie uprawniony do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego, gdyby skorzystał z niego jeszcze w 2011 r., albo do 2 tygodni, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego w 2012 r. Wymiar urlopu ojcowskiego zwiększył się od 1 stycznia 2012 r. do 2 tygodni, jednak przepisy prawa pracy nie wiążą wymiaru tego urlopu z datą narodzin dziecka, lecz wyłącznie z terminem korzystania z tego uprawnienia przez pracownika – ojca dziecka, przy zachowaniu ustawowych wymagań dotyczących wieku dziecka.

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko i korzystający z urlopu ojcowskiego na przełomie lat 2011/2012 ma prawo do uzupełniającej części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodnie) a dotychczasowym (do 31 grudnia 2011 r. – 1 tydzień) wymiarem urlopu ojcowskiego. Warunkiem koniecznym do skorzystania z tego uprawnienia jest korzystanie przez pracownika z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r.

Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 15 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

PRZYKŁAD

Dziecko pracownika urodziło się 10 marca 2011 r. Pracownik – ojciec zamierza skorzystać z wyższego, 2-tygodniowego wymiaru urlopu ojcowskiego i chciał rozpocząć ten urlop najwcześniej, jak to możliwe, tj. jeszcze w 2011 r. Pracownik mógł rozpocząć urlop najwcześniej 26 grudnia 2011 r., co będzie skutkowało korzystaniem z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r. (będzie to ostatni dzień z dotychczasowego wymiaru, tj. 1 tygodnia). W związku z tym pracownik może wystąpić do pracodawcy – za co najmniej 3-dniowym uprzedzeniem – z wnioskiem o udzielenie mu uzupełniającej części urlopu. W takim przypadku pracownik – ojciec będzie łącznie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Jeżeli natomiast pracownik nie rozpocznie urlopu ojcowskiego w grudniu 2011 r., to od 1 stycznia 2012 r. będzie uprawniony do skorzystania z urlopu w pełnym (docelowym) 2-tygodniowym wymiarze. Warunkiem będzie złożenie wniosku w tej sprawie, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka. Z urlopu ojcowskiego pracownik ten może korzystać najpóźniej do 9 marca 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK