| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Państwa pracownikowi będą przysługiwać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, jeżeli będzie korzystał z tego urlopu w 2012 r.

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

W 2011 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosił 1 tydzień, natomiast od 1 stycznia 2012 r. urlop ten osiągnął swój docelowy wymiar i wynosi 2 tygodnie.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie.

Pracownik, którego dziecko urodziło się 16 czerwca 2011 r., jest uprawniony do skorzystania z urlopu ojcowskiego na ogólnych zasadach, tj. do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (najpóźniej do 15 czerwca 2012 r.). W zależności od terminu korzystania z tego urlopu pracownik będzie uprawniony do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego, gdyby skorzystał z niego jeszcze w 2011 r., albo do 2 tygodni, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego w 2012 r. Wymiar urlopu ojcowskiego zwiększył się od 1 stycznia 2012 r. do 2 tygodni, jednak przepisy prawa pracy nie wiążą wymiaru tego urlopu z datą narodzin dziecka, lecz wyłącznie z terminem korzystania z tego uprawnienia przez pracownika – ojca dziecka, przy zachowaniu ustawowych wymagań dotyczących wieku dziecka.

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko i korzystający z urlopu ojcowskiego na przełomie lat 2011/2012 ma prawo do uzupełniającej części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodnie) a dotychczasowym (do 31 grudnia 2011 r. – 1 tydzień) wymiarem urlopu ojcowskiego. Warunkiem koniecznym do skorzystania z tego uprawnienia jest korzystanie przez pracownika z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r.

Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 15 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

PRZYKŁAD

Dziecko pracownika urodziło się 10 marca 2011 r. Pracownik – ojciec zamierza skorzystać z wyższego, 2-tygodniowego wymiaru urlopu ojcowskiego i chciał rozpocząć ten urlop najwcześniej, jak to możliwe, tj. jeszcze w 2011 r. Pracownik mógł rozpocząć urlop najwcześniej 26 grudnia 2011 r., co będzie skutkowało korzystaniem z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r. (będzie to ostatni dzień z dotychczasowego wymiaru, tj. 1 tygodnia). W związku z tym pracownik może wystąpić do pracodawcy – za co najmniej 3-dniowym uprzedzeniem – z wnioskiem o udzielenie mu uzupełniającej części urlopu. W takim przypadku pracownik – ojciec będzie łącznie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Jeżeli natomiast pracownik nie rozpocznie urlopu ojcowskiego w grudniu 2011 r., to od 1 stycznia 2012 r. będzie uprawniony do skorzystania z urlopu w pełnym (docelowym) 2-tygodniowym wymiarze. Warunkiem będzie złożenie wniosku w tej sprawie, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka. Z urlopu ojcowskiego pracownik ten może korzystać najpóźniej do 9 marca 2012 r.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK