| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Zatem pracownik samodzielnie decyduje o terminie wykorzystania urlopu ojcowskiego, przy zachowaniu wymagań ustawowych dotyczących wieku dziecka.

Jeżeli dziecko ukończy 12. miesiąc życia (albo 7 lub 10 lat w przypadku adopcji) w czasie, gdy pracownik – ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego, urlop ten zostanie z mocy prawa przerwany. Może to nastąpić np. po 2 lub 6 dniach korzystania z urlopu ojcowskiego. W takim przypadku urlop ojcowski, choć został udzielony w wymiarze 1-tygodniowym z przyczyn obiektywnych, tj. ukończenia przez dziecko określonego wieku – zakończy się wcześniej. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby urlop ojcowski trwał po ukończeniu przez dziecko ustawowo określonego wieku.

Podstawa prawna:

  • art. 1823 Kodeksu pracy,
  • art. 14–15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »