| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

W liczbie dzieci przyjętych równocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7. lub odpowiednio 10. roku życia. Jeśli pracownica przyjmie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, ale nie wszystkie dzieci spełniają warunek wieku, który uprawnia do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy ustalić w wymiarze stosownym do liczby dzieci przyjętych na wychowanie, które nie ukończyły 7. lub odpowiednio 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Pracownica przyjęła na wychowanie dziecko urodzone 25 czerwca 2010 r. 11 lipca 2011 r. wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Zwróciła się do pracodawcy o udzielenie jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 12 lipca 2011 r. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 20 tygodni, tj. od 12 lipca do 28 listopada 2011 r.

Minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni (tj. 63 dni). Zasiłek macierzyński w tym wymiarze przysługuje nawet wtedy, gdy dziecko ukończy w tym okresie odpowiednio 7 lub 10 lat.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje przez 9 tygodni nawet wtedy, gdy dziecko ukończyło 7 lat (lub odpowiednio 10 lat).

PRZYKŁAD

Pracownica 16 września 2011 r. przyjęła na wychowanie dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia, oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego wystąpiła od 19 września 2011 r. Siódme urodziny dziecka przypadają 30 grudnia 2011 r. Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, tj. od 19 września do 29 grudnia 2011 r. (102 dni). Pracownica nie ma prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo wystąpić z wnioskiem o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka wynosi do 4 tygodni, natomiast w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci – do 6 tygodni.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka lub do 6 tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci.

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka jest zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej. W zaświadczeniu tym powinna być wskazana data urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeżeli płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, dodatkowo są wymagane:

  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 (a w przypadku osób niebędących pracownikami ZUS Z-3a).

Podstawa prawna:

  • art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 2, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK