| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Pracownica – matka wychowująca dziecko, zatrudniona na 1/2 etatu może jednocześnie pracować i korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W czasie tego urlopu może wykonywać u Państwa pracę, ale w wymiarze niższym niż 1/2 etatu.

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego jej urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Podjęcie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy). W tym wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy, w jakim chce pracować, oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W praktyce oznacza to, że uprawniona pracownica przez część dobowego wymiaru czasu pracy wykonuje pracę, natomiast na pozostałą część dobowego wymiaru ma udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Jedynym warunkiem jest wykonywanie pracy w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu. Pracownica – matka dziecka ma zatem możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obejmującego część wymiaru czasu pracy zarówno w razie zatrudnienia w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Część dobowego wymiaru czasu pracy, w której Państwa pracownica ma wykonywać pracę, nie może być jednak równa 1/2 etatu, gdyż w takim przypadku nie pozostaje żadna część dobowego wymiaru czasu pracy, na którą może być udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Wykonywanie pracy może bowiem obejmować tylko część dobowego wymiaru czasu pracy, w jakim pracownica jest zatrudniona (np. praca świadczona na 1/4 etatu przy zatrudnieniu na 1/2 etatu).

WAŻNE!

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu nie może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracując jednocześnie na pół etatu.

Wykonywanie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego może rozpoczynać się w tym samym czasie, w którym pracownica rozpoczyna dodatkowy urlop lub w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Powyższe wyjaśnienia mają zastosowanie także w odniesieniu do łączenia wykonywania pracy i korzystania z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu adopcyjnego).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK