| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Pracownica – matka wychowująca dziecko, zatrudniona na 1/2 etatu może jednocześnie pracować i korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W czasie tego urlopu może wykonywać u Państwa pracę, ale w wymiarze niższym niż 1/2 etatu.

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego jej urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Podjęcie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy). W tym wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy, w jakim chce pracować, oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W praktyce oznacza to, że uprawniona pracownica przez część dobowego wymiaru czasu pracy wykonuje pracę, natomiast na pozostałą część dobowego wymiaru ma udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Jedynym warunkiem jest wykonywanie pracy w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu. Pracownica – matka dziecka ma zatem możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obejmującego część wymiaru czasu pracy zarówno w razie zatrudnienia w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Część dobowego wymiaru czasu pracy, w której Państwa pracownica ma wykonywać pracę, nie może być jednak równa 1/2 etatu, gdyż w takim przypadku nie pozostaje żadna część dobowego wymiaru czasu pracy, na którą może być udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Wykonywanie pracy może bowiem obejmować tylko część dobowego wymiaru czasu pracy, w jakim pracownica jest zatrudniona (np. praca świadczona na 1/4 etatu przy zatrudnieniu na 1/2 etatu).

WAŻNE!

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu nie może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracując jednocześnie na pół etatu.

Wykonywanie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego może rozpoczynać się w tym samym czasie, w którym pracownica rozpoczyna dodatkowy urlop lub w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Powyższe wyjaśnienia mają zastosowanie także w odniesieniu do łączenia wykonywania pracy i korzystania z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu adopcyjnego).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK