| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Należy pamiętać, że na przełomie lat 2011/2012 podwyższeniu ulega wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu adopcyjnego. Zatem pracownicy korzystający w tym czasie z dodatkowych urlopów będą mogli skorzystać z ich uzupełniającej części. Warunkiem skorzystania z uzupełniającej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz uzupełniającej części dodatkowego urlopu adopcyjnego w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (tj. obowiązującym od 1 stycznia 2012 r.) a dotychczasowym (tj. obowiązującym do 31 grudnia 2011 r.) wymiarem dodatkowego urlopu – jest korzystanie z tego urlopu 1 stycznia 2012 r. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2012 r. wzrośnie o 2 tygodnie, tj. do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodu mnogiego o 3 tygodnie, tj. do 6 tygodni.

Części uzupełniającej dodatkowego urlopu macierzyńskiego nabytej 1 stycznia 2012 r. udziela się pracownicy jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu adopcyjnego, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Przepisy prawa pracy nie regulują natomiast kwestii łączenia wykonywania pracy z korzystaniem z dodatkowych urlopów na przełomie lat 2011/2012. Należy przyjąć, że pracownik korzystający z uzupełniającej części takiego dodatkowego urlopu będzie uprawniony także do łączenia tego urlopu z pracą. Konieczne będzie złożenie pracodawcy wniosku w tej sprawie, najlepiej łącznie z wnioskiem o udzielenie uzupełniającej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Państwa pracownica, zatrudniona w wymiarze 1/2 etatu, nie będzie natomiast mogła korzystać – na swój wniosek – z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, kiedy będzie uprawniona do urlopu wychowawczego. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. W razie zatrudnienia pracownika na 1/2 etatu, jego wymiar czasu pracy nie byłby więc wystarczający, aby go obniżyć.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu chciałaby rozpocząć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 28 grudnia br., łącząc go ze świadczeniem pracy u swojego pracodawcy w wymiarze 1/5 etatu. Po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica nie chce wracać do pracy na swój dotychczasowy wymiar czasu pracy (1/2 etatu), ale chciałaby nadal pracować na 1/5 etatu, aby więcej czasu spędzać z dzieckiem i jednocześnie przez 1 rok korzystać z ochrony przed zwolnieniem z pracy. Dopuszczalne jest korzystanie przez pracownicę z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wykonywanie pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu. Zatem pracownica ma możliwość korzystania z tego rozwiązania, gdyż będzie pracować na 1/5 etatu, czyli w wymiarze mniejszym niż połowa pełnego wymiaru.

Ponieważ pracownica będzie korzystała z dodatkowego urlopu na przełomie lat 2011/2012, będzie mogła korzystać także z jego uzupełniającej części. Jeżeli pracownica będzie chciała łączyć uzupełniającą część urlopu z pracą, powinna razem z wnioskiem o udzielenie części dodatkowego urlopu wystąpić do pracodawcy również w tej sprawie.

Nie będzie natomiast możliwe – po zakończeniu łącznego wykonywania pracy i korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – obniżenie wymiaru czasu pracy w trybie przewidzianym dla pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego. Obniżenie wymiaru czasu pracy w tym przypadku może nastąpić, ale wyłącznie do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Zatem pracownica zatrudniona na 1/2 etatu nie może korzystać z tego uprawnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 1821 § 4 i § 5, art. 1867 § 1, art. 1868 Kodeksu pracy,
  • art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK