| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

WAŻNE!

Pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego, który wystąpił o obniżenie wymiaru czasu pracy, przysługuje wynagrodzenie proporcjonalne do obniżonego etatu.

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do 2 przerw w pracy po 30 minut, wliczanych do czasu pracy. Natomiast pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do 2 przerw w pracy po 45 minut każda (art. 187 Kodeksu pracy). Przerwy na karmienie mogą być udzielane pracownicy łącznie na jej wniosek.

Jeżeli pracownica pracuje krócej niż 4 godziny dziennie, przerwy na karmienie w ogóle jej nie przysługują. W przypadku gdy pracownica pracuje co najmniej 4 godziny dziennie, ale nie więcej niż 6 godzin, przysługuje jej tylko jedna przerwa na karmienie (art. 187 § 2 Kodeksu pracy). Gdy pracownica pracuje więcej niż 6 godzin na dobę, ma prawo do dwóch przerw na karmienie.

W prowadzonej ewidencji czasu pracy nie wykazuje się przerw związanych z karmieniem dziecka piersią. Są to przerwy wliczane do czasu pracy, a zatem traktowane na równi z czasem pracy. Bez względu na to, że Państwa pracownica zatrudniona w wymiarze 7/8 etatu będzie wykonywać pracę po 6 godzin dziennie i korzystać z 1-godzinnej przerwy na karmienie dziecka, to i tak w prowadzonej ewidencji czasu pracy należy jej zaewidencjonować 7-godzinny czas pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona w zakładzie w wymiarze 7/8 etatu w rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 7 godzin od 7.00 do 14.00. W związku z karmieniem dziecka piersią złożyła do pracodawcy wniosek o połączenie dwóch 30-minutowych przerw na karmienie, które będzie wykorzystywać po 6 godzinach pracy. Pracownica kończy zatem pracę każdego dnia o godz. 13.00. Pracodawca ewidencjonuje jednak czas pracy tej pracownicy jako 7 godzin na dobę przepracowanych w godzinach od 7.00 do 14.00. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 149, art. 186, art. 1867 § 1, art. 187 Kodeksu pracy,
  • § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r., w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Miąsek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK