| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Jeśli pracownica dostarczyła do zakładu pracy zwolnienie lekarskie, na którym lekarz wskazał kod B, co oznacza, że pracownica jest niezdolna do pracy w okresie ciąży, należy uznać to za powiadomienie pracodawcy o ciąży. Od tego momentu pracownica będzie korzystać z przywilejów związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży.

UZASADNIENIE

W okresie ciąży pracownicy przysługują szczególne uprawnienia pracownicze. Podstawą do skorzystania z nich przez pracownicę jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak kobieta nie przedstawi stosownego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny w sposób niebudzący wątpliwości lub jeżeli pracownica przedłoży jakiekolwiek oświadczenie podpisane przez lekarza, w którym jest informacja o ciąży, pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec tej pracownicy za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.

Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych wymagań dotyczących zaświadczenia o stanie ciąży. Nie ma zatem sztywnych ram ani co do formy takiego zaświadczenia, ani co do jego treści. Istotne jest jedynie, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało jednoznacznie ciążę pracownicy. Tylko w przypadku umów terminowych, których termin rozwiązania przypadałby przed dniem porodu, należy uznać, że niezbędne jest wskazanie w takim zaświadczeniu przewidywanego tygodnia trwającej ciąży w celu ustalenia, czy umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Muszą Państwo także pamiętać, że pracownica nie jest związana żadnym terminem, w którym powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Może zatem to zrobić w dowolnym momencie.

WAŻNE!

Pracownica może poinformować pracodawcę o ciąży w dowolnym momencie.

Zalecane jest jednak, aby informacja o stanie ciąży została przekazana pracodawcy jak najwcześniej, aby pracownica mogła korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Nawet powiadomienie pracodawcy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę nie powoduje utraty jej roszczenia dotyczącego przywrócenia do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNP 1995/22/276).

Największym przywilejem, jaki przysługuje pracownicom w ciąży, jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Wyjątkową ochroną objęte są umowy zawarte na czas nieokreślony, których w okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca może też wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy, w której ona pracuje.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »