| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem dotyczy również umów terminowych. Kończy się jednak z upływem okresu, na który taka umowa była zawarta, jeżeli miałaby ona ulec rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży. Jeżeli jednak umowy zawarte na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający 1 miesiąc uległyby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłużają się z mocy prawa do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Nie ulega przedłużeniu do dnia porodu umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Ochroną trwałości stosunku pracy nie są objęte również umowy zawarte na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Kodeks pracy nie tworzy odrębnych regulacji dotyczących czasu pracy kobiet w ciąży. Wprowadza jednak odstępstwa od ogólnych zasad obowiązujących w tym zakresie. Ograniczenia te dotyczą możliwości zatrudniania kobiet w ciąży w systemach i rozkładach czasu pracy, w których dopuszczalne jest wydłużanie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Nie mogą Państwo zatem swobodnie dysponować czasem pracy ciężarnych pracownic zatrudnionych w ramach systemu równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej, a także wykonujących pracę w ruchu ciągłym. W tych systemach czasu pracy pracownica w ciąży nie może bowiem pracować dłużej niż 8 godzin i to niezależnie od obowiązującego ją rozkładu czasu pracy (art. 148 Kodeksu pracy). Pracownica nie może ponosić ujemnych konsekwencji finansowych z tytułu zakazu pracy powyżej 8 godzin w tych systemach czasu pracy.

Zagrożenie (–)

Pracownica w ciąży nie może wykonywać pracy powyżej 8 godzin na dobę.

Muszą Państwo także pamiętać o zakazie zatrudniania ciężarnej pracownicy w godzinach nadliczbowych (art. 178 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz ten jest bezwzględny, co oznacza, że pracownik i pracodawca nie mogą postanowić o jego niestosowaniu np. w przepisach wewnątrzzakładowych. Zakaz bezwzględny dotyczy także wykonywania przez pracownicę w ciąży pracy w porze nocnej. Jeżeli zatrudniają Państwo pracownicę w porze nocnej, na okres ciąży konieczne jest dokonanie zmian w jej rozkładzie czasu pracy, tak aby pracownica nie pracowała w nocy. Jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, należy przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości - zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 148, art. 177, art. 178 § 1, art. 185 § 1 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »