| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

PRZYKŁAD

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu przez okres 2 lat i 6 miesięcy. Jej dziecko w dniu rozpoczęcia pracy w obniżonym etacie miało rok i 6 miesięcy. Pracodawca uwzględnił wniosek pracownicy. Po upływie powyższego okresu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 2 lat, argumentując, że przez okres świadczenia pracy w obniżonym wymiarze uprawnienie do korzystania z urlopu wychowawczego uległo zawieszeniu, a czas świadczenia pracy nie powinien być wliczany do okresu uprawniającego do korzystania z urlopu wychowawczego. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu wychowawczego, ponieważ dziecko pracownicy ukończyło 4 lata i nie przysługuje jej już urlop wychowawczy. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Wniosek pracownika, zarówno dotyczący urlopu wychowawczego, jak i o obniżenie wymiaru czasu pracy, powinien być złożony na piśmie na 2 tygodnie przed planowanym urlopem lub rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie wniosku pracownika.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy nie regulują kwestii rezygnacji pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy. Może więc w praktyce powstać wątpliwość, czy raz złożony wniosek o obniżenie wymiaru może zostać wycofany przez pracownika bez zgody pracodawcy przed upływem terminu, na jaki został złożony. Mimo braku stosownego przepisu przyjmuje się, że z obniżonego wymiaru można zrezygnować nawet bez zgody zatrudniającego. Nie ma przeszkód, aby przez analogię uznać, że skoro pracownikowi wolno z 30-dniowym uprzedzeniem zrezygnować z urlopu wychowawczego, to również ma on prawo do rezygnacji z pracy w ramach obniżonego wymiaru. Stosując posiłkowo przepisy o rezygnacji z urlopu wychowawczego, należy uznać, że pracownik o zamiarze powrotu do swojego poprzedniego wymiaru czasu pracy powinien powiadomić pracodawcę na 30 dni przed terminem planowanego powrotu. Do poprzedniego wymiaru czasu pracy pracownik może też wrócić z dnia na dzień, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1, art. 1863, art. 1867 Kodeksu pracy,
  • § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »