| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

PRZYKŁAD

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu przez okres 2 lat i 6 miesięcy. Jej dziecko w dniu rozpoczęcia pracy w obniżonym etacie miało rok i 6 miesięcy. Pracodawca uwzględnił wniosek pracownicy. Po upływie powyższego okresu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 2 lat, argumentując, że przez okres świadczenia pracy w obniżonym wymiarze uprawnienie do korzystania z urlopu wychowawczego uległo zawieszeniu, a czas świadczenia pracy nie powinien być wliczany do okresu uprawniającego do korzystania z urlopu wychowawczego. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu wychowawczego, ponieważ dziecko pracownicy ukończyło 4 lata i nie przysługuje jej już urlop wychowawczy. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Wniosek pracownika, zarówno dotyczący urlopu wychowawczego, jak i o obniżenie wymiaru czasu pracy, powinien być złożony na piśmie na 2 tygodnie przed planowanym urlopem lub rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie wniosku pracownika.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy nie regulują kwestii rezygnacji pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy. Może więc w praktyce powstać wątpliwość, czy raz złożony wniosek o obniżenie wymiaru może zostać wycofany przez pracownika bez zgody pracodawcy przed upływem terminu, na jaki został złożony. Mimo braku stosownego przepisu przyjmuje się, że z obniżonego wymiaru można zrezygnować nawet bez zgody zatrudniającego. Nie ma przeszkód, aby przez analogię uznać, że skoro pracownikowi wolno z 30-dniowym uprzedzeniem zrezygnować z urlopu wychowawczego, to również ma on prawo do rezygnacji z pracy w ramach obniżonego wymiaru. Stosując posiłkowo przepisy o rezygnacji z urlopu wychowawczego, należy uznać, że pracownik o zamiarze powrotu do swojego poprzedniego wymiaru czasu pracy powinien powiadomić pracodawcę na 30 dni przed terminem planowanego powrotu. Do poprzedniego wymiaru czasu pracy pracownik może też wrócić z dnia na dzień, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1, art. 1863, art. 1867 Kodeksu pracy,
  • § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK