| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

PRZYKŁAD

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 1 lipca 2010 r. do końca 2011 r., tj. przez 1,5 roku. 25 grudnia 2010 r. pracownica urodziła kolejne dziecko. Z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pracownica nie nabyła jednak prawa do urlopu macierzyńskiego, gdyż całe 20 tygodni po porodzie przypada w czasie urlopu wychowawczego. W takim przypadku nie ma ona prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie miała bowiem prawa do urlopu podstawowego. Zgodnie z interpretacją ZUS, pracownica otrzyma zasiłek macierzyński wyłącznie za okres 18 tygodni, ponieważ jej pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypadał w całości w okresie urlopu wychowawczego na starsze dziecko. Natomiast pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednak z zasiłku za dodatkowy okres musi skorzystać od razu po zasiłku macierzyńskim za podstawowy okres.

Urlop wychowawczy

Pracownik (matka lub ojciec dziecka) ma prawo do urlopu wychowawczego udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są pracownikami, z urlopu wychowawczego może skorzystać, według wyboru, jedno z nich. Wyjątkiem jest okres 3 miesięcy, kiedy mają prawo korzystać z takiego urlopu jednocześnie.

Urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat jest udzielany w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 4 i może być wykorzystany przez pracownika maksymalnie w 4 częściach.

Urlop wychowawczy przysługuje na każde dziecko. Jednak w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop wychowawczy nie ulega zwiększeniu. Wymiar urlopu nie jest bowiem uzależniony od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.

WAŻNE!

Na dzieci urodzone w kolejnych porodach pracownikowi przysługują odrębne urlopy wychowawcze.

Szczególne uprawnienia przysługują pracownikowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do lat 18, wymagającym opieki pracownika. Takiemu pracownikowi, niezależnie od 3-letniego urlopu wychowawczego, przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat.

Podstawa prawna

  • art. 29 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 180 § 1 i § 3, art. 1821 § 2, art. 186, art. 1891 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK