| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Sytuacja 2

Jeśli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego, pracownica nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji pracownica nie nabywa także prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ponieważ urlop ten może być wykorzystany wyłącznie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Pracownica musi więc być przede wszystkim uprawniona do podstawowego urlopu macierzyńskiego, aby następnie – bezpośrednio po urlopie podstawowym – mogła skorzystać z urlopu dodatkowego.

WAŻNE!

Urodzenie kolejnego dziecka nie przerywa urlopu wychowawczego.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Co do zasady, warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywanie na urlopie wychowawczym.

W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (art. 29 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

WAŻNE!

Pracownicy, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński, a nie urlop macierzyński.

Odnosząc się do zasiłku macierzyńskiego należy rozróżnić dwa przypadki: pierwszy to urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego, gdy okres odpowiadający pełnemu wymiarowi urlopu macierzyńskiego przypadałby na okres urlopu wychowawczego, a drugi, gdy wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza urlop wychowawczy.

W pierwszej sytuacji okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ulega skróceniu o 2 tygodnie. Taki pogląd prezentuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że budzi on wątpliwości, gdyż z prawnego punktu widzenia brakuje podstaw do zmniejszania zasiłku o ten okres.

Natomiast w drugim przypadku, jeżeli przysługujący pracownicy wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza urlop wychowawczy, to pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, tj. np. 20 tygodni licząc od dnia porodu w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »