| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pracownik może wziąć urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego matki.

UZASADNIENIE

Urlop macierzyński żony pracownika nie wyklucza sprawowania osobistej opieki przez ojca nad starszym dzieckiem. Osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem jest podstawowym warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Państwa pracownik może więc skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Prawo do urlopu wychowawczego jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że dzieckiem może opiekować się drugi rodzic lub inny członek rodziny. Pracownik może więc wykorzystać urlop wychowawczy także wówczas, gdy drugi z rodziców nie pracuje, przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub macierzyńskim.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego także wówczas, gdy dzieckiem może opiekować się drugi z rodziców lub inna osoba.

Urlop wychowawczy przysługuje, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się wszystkie okresy świadczenia pracy w ramach stosunku pracy u wszystkich pracodawców, bez względu na długość przerw między zatrudnieniem w poszczególnych firmach. Bez znaczenia jest w tej sytuacji wymiar czasu pracy oraz tryb rozwiązania stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia wliczają się także m.in. okresy urlopu macierzyńskiego, nieświadczenia pracy w trakcie trwania stosunku pracy z powodu choroby, udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »