| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

PRZYKŁAD

Pracownica wychowująca dwuipółletnie dziecko po 1-miesięcznym okresie próbnym została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dziecko zapisała do przedszkola, jednak ze względu na powtarzające się choroby dziecka, po 2 miesiącach pracy (łącznie z okresem próbnym), złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w wymiarze 1 roku. W jej aktach osobowych były złożone dokumenty potwierdzające pracę w innym zakładzie na czas określony – 3 miesiące oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 1 miesiąc i 14 dni. Do stażu pracy uprawniającego do udzielenia urlopu wychowawczego pracodawca zaliczył pracownicy: 2 miesiące pracy w obecnym zakładzie, 3 miesiące pracy u poprzedniego pracodawcy i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czyli 1 miesiąc i 14 dni. W tej sytuacji spełniony został warunek zatrudnienia w wymiarze co najmniej 6 miesięcy. Pracodawca udzielił więc pracownicy urlopu wychowawczego.

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą korzystać jednocześnie z urlopu wychowawczego przez maksymalnie 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy).

W przypadku spełnienia przez pracownika wymagań określonych w prawie pracy, udzielenie urlopu wychowawczego jest obowiązkiem pracodawcy. Nieudzielenie urlopu wychowawczego uprawnionemu pracownikowi jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Wniosek powinien wpłynąć do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem planowanego terminu urlopu wychowawczego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie wymaganego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Podstawa prawna

  • art. 186, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 1–4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291),
  • art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »