| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Osobie, która ma umowę terminową, należy udzielić urlopu wychowawczego jedynie do końca okresu, do którego ma trwać stosunek pracy, chyba że pracodawca ma w planach ponowne zatrudnienie pracownika.

Urlop wychowawczy pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy. Oznacza to, że w momencie rozwiązania stosunku pracy prawo do urlopu wychowawczego wygasa. Powoduje to obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego wyłącznie na czas trwania stosunku pracy, zgodnie z umową o pracę. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wszystkich terminowych umów o pracę (na czas określony, na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy). Dlatego w sytuacji, gdy pracownik lub pracownica składa wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres przekraczający okres zatrudnienia, pracodawca może udzielić jej urlopu jedynie do ostatniego dnia trwania stosunku pracy.

Należy zauważyć, że jedynym przypadkiem, w którym umowa terminowa automatycznie ulega przedłużeniu (w związku z rodzicielstwem), jest sytuacja określona w art. 177 § 3 k.p. Przedłuża się więc do dnia porodu umowę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo umowę na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży.

Warto zwrócić uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego z 21 listopada 1978 r., zgodnie z którą udzielenie urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż do końca okresu, na który została zawarta umowa o pracę na czas określony, może być – w zależności od okoliczności konkretnego wypadku – uznane za zawarcie w sposób dorozumiany umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli istnieją podstawy do stwierdzenia, że taki był zgodny zamiar stron i cel umowy (I PZP 28/78, OSNC 1979/5/92). Uchwała ta dotyczyła urlopu bezpłatnego udzielanego w celu opieki nad małym dzieckiem, ponieważ została podjęta w okresie, gdy nie istniały urlopy wychowawcze. Stanowisko to można odnieść do obecnie funkcjonujących urlopów wychowawczych.

Sąd Najwyższy w ww. orzeczeniu wskazuje, że aby uznać udzielenie dłuższego urlopu za zawarcie umowy na czas nieokreślony w sposób dorozumiany należy przeprowadzić analizę konkretnego przypadku. W związku z tym pracodawca, który nie wyraża woli przedłużenia umowy z pracownikiem składającym wniosek o urlop wychowawczy, powinien udzielić urlopu jedynie do końca trwania umowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK