| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Osobie, która ma umowę terminową, należy udzielić urlopu wychowawczego jedynie do końca okresu, do którego ma trwać stosunek pracy, chyba że pracodawca ma w planach ponowne zatrudnienie pracownika.

Urlop wychowawczy pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy. Oznacza to, że w momencie rozwiązania stosunku pracy prawo do urlopu wychowawczego wygasa. Powoduje to obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego wyłącznie na czas trwania stosunku pracy, zgodnie z umową o pracę. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wszystkich terminowych umów o pracę (na czas określony, na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy). Dlatego w sytuacji, gdy pracownik lub pracownica składa wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres przekraczający okres zatrudnienia, pracodawca może udzielić jej urlopu jedynie do ostatniego dnia trwania stosunku pracy.

Należy zauważyć, że jedynym przypadkiem, w którym umowa terminowa automatycznie ulega przedłużeniu (w związku z rodzicielstwem), jest sytuacja określona w art. 177 § 3 k.p. Przedłuża się więc do dnia porodu umowę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo umowę na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży.

Warto zwrócić uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego z 21 listopada 1978 r., zgodnie z którą udzielenie urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż do końca okresu, na który została zawarta umowa o pracę na czas określony, może być – w zależności od okoliczności konkretnego wypadku – uznane za zawarcie w sposób dorozumiany umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli istnieją podstawy do stwierdzenia, że taki był zgodny zamiar stron i cel umowy (I PZP 28/78, OSNC 1979/5/92). Uchwała ta dotyczyła urlopu bezpłatnego udzielanego w celu opieki nad małym dzieckiem, ponieważ została podjęta w okresie, gdy nie istniały urlopy wychowawcze. Stanowisko to można odnieść do obecnie funkcjonujących urlopów wychowawczych.

Sąd Najwyższy w ww. orzeczeniu wskazuje, że aby uznać udzielenie dłuższego urlopu za zawarcie umowy na czas nieokreślony w sposób dorozumiany należy przeprowadzić analizę konkretnego przypadku. W związku z tym pracodawca, który nie wyraża woli przedłużenia umowy z pracownikiem składającym wniosek o urlop wychowawczy, powinien udzielić urlopu jedynie do końca trwania umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK