| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, czyli za wcześnie, powinni Państwo poinformować pracownicę o uchybieniu terminu oraz umożliwić jej wycofanie wniosku i ponowne złożenie go we właściwym terminie. Gdy jednak pracownica nie wycofa wniosku, wymiar etatu powinni Państwo obniżyć jej nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku i od tego dnia pracownicy będzie przysługiwała 12-miesięczna ochrona stosunku pracy. Wniosek o obniżenie wymiaru etatu pracownica powinna bowiem złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

UZASADNIENIE

 Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Jest to rozwiązanie przewidziane dla pracowników (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), którzy chcą łączyć pracę zawodową z opieką nad małymi dziećmi.

W takim przypadku pracownik powinien złożyć wniosek na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego złoży wniosek o obniżenie wymiaru etatu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Ochrona przed zwolnieniem z pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, który obniżył wymiar etatu, wynosi maksymalnie 12 miesięcy.

Wniosek złożony przez uprawnionego pracownika z wyprzedzeniem krótszym niż 2-tygodniowe, wiąże pracodawcę z mocy prawa, ale nie zobowiązuje do obniżenia wymiaru czasu pracy w terminie krótszym niż po upływie 2 tygodni (art. 1867 § 2 Kodeksu pracy). Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby określony we wniosku wcześniejszy termin rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze został przez pracodawcę uwzględniony na podstawie jego autonomicznej decyzji, jeżeli będzie on w stanie zorganizować pracę uwzględniając obniżony wymiar etatu pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK