| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownicy i dopuścić ją do pracy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1868 k.p.). Dzięki temu uregulowaniu usunięto wątpliwości dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem pracownika. Pracownik jest chroniony od momentu złożenia wniosku. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po upływie 2-tygodniowego terminu, umowa rozwiąże się z upływem terminu wynikającego z wypowiedzenia.

Zastosowanie przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych byłoby możliwe w okresie wykonywania pracy przez pracownicę w obniżonym wymiarze czasu pracy w sytuacji, gdy u pracodawcy dokonywane będą zwolnienia grupowe lub indywidualne z powodu likwidacji stanowiska pracy. Jednak z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby stanowisko zajmowane przez pracownicę miało być zlikwidowane. To, że zatrudniono na nim innego pracownika, nie może stanowić podstawy wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK