| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

W przypadku konieczności korzystania z opieki szpitalnej matki ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez nią, na wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, pracodawca ma również obowiązek udzielić mu urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to jednak okresu, w jakim matka przebywa w szpitalu. Wtedy łączny wymiar urlopu macierzyńskiego w powyższych okolicznościach nie może przekroczyć długości przysługującego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

W razie zgonu pracownicy (matki) w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko pracodawca musi udzielić urlopu w wysokości niewykorzystanej części tego urlopu.

Od 2010 r. pracownicom przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Okres możliwego do wykorzystania urlopu będzie wydłużany aż do 2014 r.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą korzystać także pracownicy – ojcowie, pod warunkiem wykorzystania wskazanej wyżej pierwszej części (tj. 14 tygodni) urlopu macierzyńskiego przez matkę.

Wymiary dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynoszą:

  • w przypadku urodzenia jednego dziecka – do 2 tygodni w latach 2010–2011, do 4 tygodni w latach 2012–2013, do 6 tygodni od 2014 r.;
  • w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie – do 3 tygodni w latach 2010–2011, do 6 tygodni w latach 2012–2013, do 8 tygodni od 2014 r.

Niezależnie od powyższego od 1 stycznia 2010 r. przysługuje im również urlop ojcowski. Jest on udzielany w wymiarze tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca ma obowiązek ten wybór respektować.

Żądanie dodatkowego urlopu jest jednorazowe (brak możliwości dzielenia urlopu na części, żądania dodatkowej niewykorzystanej części urlopu).

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 177 § 1, art. 180 § 1, 5–7, art. 1821–1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Art. 12 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK