| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

W stosunku do pewnych grup pracowników na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych możliwe jest jedynie zastosowanie wypowiedzeń zmieniających (w przypadku obniżenia wynagrodzenia na skutek takiej zmiany stanowiska pracy pracownikowi przysługuje do końca okresu ochronnego dodatek wyrównawczy). Katalog tych pracowników zawarty w ustawie o zwolnieniach grupowych wymienia osoby wykorzystujące urlopy macierzyńskie, nie wymienia jednak pracowników przebywających na urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowych urlopach macierzyńskich ani na urlopie ojcowskim (art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy...). Wynika z tego, że w razie dokonywania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy podlegający pod przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych (zatrudnianie co najmniej 20 pracowników) nie można dać definitywnego wypowiedzenia pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich.

Zagrożenie

Pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim nie można wręczyć definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych.

Natomiast w razie zwolnień indywidualnych i grupowych z przyczyn dotyczących pracodawcy można wręczyć wypowiedzenie pracownikom korzystającym z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jedynym ograniczeniem w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, które odnosi się do pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jest zasada, zgodnie z którą wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p. (czyli np. w czasie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące. Zgodnie ze stanowiskiem GIP, w takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć pracownicy umowę z przyczyn niedotyczących pracowników już pierwszego dnia, jeżeli urlop został udzielony na co najmniej 3 miesiące (pismo nr GPP- 316- 4560 – 12 – 1 /10/PE/RP).

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła bliźnięta, a inna pracownica tej firmy wystąpiła o przysposobienie bliźniąt. W związku z tym pracownicom przysługują urlopy (odpowiednio macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego) przez okres 31 tygodni. W razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego przez cały ten czas podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Natomiast pracownica przebywająca na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie podlega ochronie, ponieważ udzielono jej tego urlopu na co najmniej 3 miesiące.

Podstawa prawna

  • art. 41, art. 177, art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »