| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

W stosunku do pewnych grup pracowników na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych możliwe jest jedynie zastosowanie wypowiedzeń zmieniających (w przypadku obniżenia wynagrodzenia na skutek takiej zmiany stanowiska pracy pracownikowi przysługuje do końca okresu ochronnego dodatek wyrównawczy). Katalog tych pracowników zawarty w ustawie o zwolnieniach grupowych wymienia osoby wykorzystujące urlopy macierzyńskie, nie wymienia jednak pracowników przebywających na urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowych urlopach macierzyńskich ani na urlopie ojcowskim (art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy...). Wynika z tego, że w razie dokonywania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy podlegający pod przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych (zatrudnianie co najmniej 20 pracowników) nie można dać definitywnego wypowiedzenia pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich.

Zagrożenie

Pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim nie można wręczyć definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych.

Natomiast w razie zwolnień indywidualnych i grupowych z przyczyn dotyczących pracodawcy można wręczyć wypowiedzenie pracownikom korzystającym z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jedynym ograniczeniem w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, które odnosi się do pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jest zasada, zgodnie z którą wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p. (czyli np. w czasie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące. Zgodnie ze stanowiskiem GIP, w takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć pracownicy umowę z przyczyn niedotyczących pracowników już pierwszego dnia, jeżeli urlop został udzielony na co najmniej 3 miesiące (pismo nr GPP- 316- 4560 – 12 – 1 /10/PE/RP).

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła bliźnięta, a inna pracownica tej firmy wystąpiła o przysposobienie bliźniąt. W związku z tym pracownicom przysługują urlopy (odpowiednio macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego) przez okres 31 tygodni. W razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego przez cały ten czas podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Natomiast pracownica przebywająca na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie podlega ochronie, ponieważ udzielono jej tego urlopu na co najmniej 3 miesiące.

Podstawa prawna

  • art. 41, art. 177, art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK