| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

Dyrektor może ze swoją pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim zawrzeć dodatkową umowę cywilnoprawną na obsługę księgową placówki. Przychody uzyskiwane z tytułu dodatkowej umowy są objęte składkami emerytalno-rentowym dobrowolnie na wniosek pracownika. Natomiast od umowy-zlecenia obowiązkowo odprowadzane są składki zdrowotne. Jeżeli będzie zawarta umowa o dzieło, pracodawca nie odprowadza żadnych składek.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracodawca nie wypłaca pracownicy z łączącego ich stosunku pracy wynagrodzenia. W związku z tym pracownica pobierająca zasiłek macierzyński, z którą pracodawca zawiera umowę o dzieło bądź zlecenie, nie jest traktowana dla celów ubezpieczeniowych jako własny pracownik i nie ma obowiązku odprowadzania składek emerytalno-rentowych.

Pracownicy po urodzeniu dziecka od pierwszego dnia przysługuje urlop macierzyński przez okres 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie. W okresie tego urlopu pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński. W tym okresie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie podlega ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu oraz nie jest za nią opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Płatnik, którym jest najczęściej pracodawca, nie opłaca za osobę pobierającą zasiłek macierzyński składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a jedynie wykazuje je w odpowiednich dokumentach. Dzieje się tak, ponieważ składki w całości finansuje budżet państwa.

Podstawą obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne jest kwota otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego. Dosyć często pracownicy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego podejmują dodatkowe zatrudnienie, głównie na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło. W takiej sytuacji składki na ubezpieczenie społeczne nie będą obowiązkowo opłacane od umowy-zlecenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK