| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zdecydowała się na korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i świadczenia pracy na pół etatu. W tym przypadku pracownica nie pracuje jedynie na pół etatu. Pełny etat jest nadal „wypełniony”, tak jak miałoby to miejsce wówczas, gdyby pracownica jedynie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

W zwykłej sytuacji pracodawca może zlecić niepełnoetatowcowi pracę przekraczającą jego wymiar czasu pracy. Praca ta nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych dopóki nie zostaną przekroczone normy czasu pracy (8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin na tydzień). Praca ta – poza zwykłym wynagrodzeniem – nie musi być nawet dodatkowo rekompensowana. Strony stosunku pracy w umowie o pracę ustalają bowiem, po jakim przekroczeniu uzgodnionego wymiaru czasu pracy przysługują pracownikowi dodatki do wynagrodzenia (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

W przedstawionej sytuacji mamy jednak do czynienia z innym przypadkiem. Pracownica wykorzystuje pełny etat (praca na część etatu i dodatkowy urlop macierzyński). Zatem jakakolwiek dodatkowa praca powinna zostać potraktowana jak przekroczenie norm czasu pracy. Do pracownicy, która łączy dodatkowy urlop macierzyński ze świadczeniem pracy, mają ponadto zastosowanie wszystkie przepisy ochronne dotyczące dodatkowych urlopów macierzyńskich (np. ochrona przed zwolnieniem z pracy), a także przepisy ograniczające uprawnienia pracodawcy w zakresie czasu pracy tych osób. Pracodawca nie może zatem polecać pracy w godzinach nadliczbowych lub przekraczającej 8 godzin na dobę bez zgody pracownicy opiekującej się dzieckiem do 4 lat (art. 148 pkt 3 i art. 178 § 2 Kodeksu pracy). Dotyczy to również Państwa pracownicy, ponieważ opiekuje się dzieckiem do 4 lat.

Nie można zatem potraktować pracy powyżej części etatu jako innej pracy niż praca w godzinach nadliczbowych, także biorąc pod uwagę cel tej regulacji i finansowanie z ubezpieczenia społecznego zasiłku macierzyńskiego otrzymywanego przez pracownicę.

Podstawa prawna

  • art. 148, art. 151, art. 178, art. 1821 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »