| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

W naszym zakładzie pracy dwóm pracownikom urodziły się dzieci. Czy urlop ojcowski przysługuje im, jeśli dzieci urodziły się w 2009 r.?

Tak. Ojciec może w takiej sytuacji skorzystać z urlopu ojcowskiego. Musi jednak pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma od 1 stycznia 2010 r. prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze docelowym 2 tygodni. Urlop ten można wykorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Istotne jest to, że urlop ojcowski zainteresowany może wziąć w tym samym czasie, kiedy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika–ojca wychowującego dziecko, złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Przepisy nie ograniczają możliwości skorzystania z tego świadczenia tylko w przypadku dziecka urodzonego w 2010 r. (lub później). Jak najbardziej urlop ojcowski może zostać wykorzystany na opiekę nad dzieckiem urodzonym w 2009 r. Pamiętać jednak musimy o podstawowym zastrzeżeniu dotyczącym nieukończenia przez dziecko 12. miesięcy życia.

Drugą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, że urlop ojcowski jest niepodzielny i przysługuje w wymiarze tygodnia w 2010 r. i 2011 r. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS w sytuacji urodzenia dziecka na początku stycznia 2009 r. (2 do 7 stycznia) ojciec mógł wykorzystać tylko część urlopu. Uprawnienie to powinno zostać obniżone do wymiaru należnego do chwili ukończenia 12. miesiąca życia przez dziecko. W pozostałych przypadkach, gdy dziecko urodzi się w 2009 r., jego ojciec może (bądź będzie mógł) wykorzystać pełny urlop ojcowski zaplanowany na 2010 r.

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługują przywileje takie same jak dotyczące obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Należy do nich m.in. szczególna ochrona stosunku pracy przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem.

reklama

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »