| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w tym okresie mogę pracować u pracodawcy, który udzielił mi tego urlopu?

Tak, zatrudnienie w tym okresie jest możliwe. Wynika to z art. 1821 § 4 k.p. Jednak nie będzie to zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Może to być maksymalnie połowa etatu. Wówczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego szef zakładu udzieli na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Przez okres urlopu macierzyńskiego łączonego z pracą przysługuje ubezpieczonej zarówno zasiłek macierzyński, jak i wynagrodzenie za pracę, odpowiednio do wysokości etatu. Także zasiłek proporcjonalnie pomniejsza się do wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 29 ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Jeżeli pracownica zdecyduje się na to, aby jednocześnie pracować i zajmować się dzieckiem, w tej sprawie musi złożyć pisemny wniosek do pracodawcy, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed podjęciem zatrudnienia. We wniosku musi wskazać wymiar czasu pracy (nie więcej niż połowa etatu) i okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i jednocześnie świadczyć pracę. W czasie łączenia pracy z opieką nad dzieckiem taka osoba korzysta ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, tak jak przy urlopie macierzyńskim. Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy nie pozbawia matki lub ojca ochrony przed wypowiedzeniem angażu. Pracownicy powracającej do pracy po podstawowym urlopie macierzyńskim pracodawca musi (zasada obligatoryjna) zagwarantować to samo lub równorzędne stanowisko pracy, jakie zajmowała przed porodem. Gdyby jednak nie było to możliwe, musi zapewnić jej inne miejsce pracy odpowiadające jej kwalifikacjom zawodowym, z wynagrodzeniem, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z tego urlopu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »