| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach. Urlop ten powinien być udzielony jednorazowo.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko uzyskał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. Z tego uprawnienia może on skorzystać przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). Od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał pracownikom – ojcom w pełnym 2-tygodniowym wymiarze (art. 14 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Warunkiem otrzymania urlopu ojcowskiego jest wystąpienie przez pracownika – ojca z pisemnym wnioskiem w tej sprawie na co najmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Po spełnieniu tego formalnego warunku pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy).

W przepisach regulujących urlop ojcowski nie ma zapisów zarówno wprost zakazujących, jak również dopuszczających podział urlopu ojcowskiego na części. Konsekwencją tego jest również brak regulacji, które wskazywałyby na maksymalną liczbę części, w jakich z tego urlopu może skorzystać pracownik.

Mając na uwadze pewną niedoskonałość przepisów regulujących urlop ojcowski należy jednak stwierdzić, że pracownikowi – ojcu przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego wyłącznie jednokrotnie w pełnym 7-dniowym wymiarze.

WAŻNE!

Urlopu ojcowskiego nie można udzielać w częściach.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »