| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach. Urlop ten powinien być udzielony jednorazowo.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko uzyskał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. Z tego uprawnienia może on skorzystać przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). Od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał pracownikom – ojcom w pełnym 2-tygodniowym wymiarze (art. 14 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Warunkiem otrzymania urlopu ojcowskiego jest wystąpienie przez pracownika – ojca z pisemnym wnioskiem w tej sprawie na co najmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Po spełnieniu tego formalnego warunku pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy).

W przepisach regulujących urlop ojcowski nie ma zapisów zarówno wprost zakazujących, jak również dopuszczających podział urlopu ojcowskiego na części. Konsekwencją tego jest również brak regulacji, które wskazywałyby na maksymalną liczbę części, w jakich z tego urlopu może skorzystać pracownik.

Mając na uwadze pewną niedoskonałość przepisów regulujących urlop ojcowski należy jednak stwierdzić, że pracownikowi – ojcu przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego wyłącznie jednokrotnie w pełnym 7-dniowym wymiarze.

WAŻNE!

Urlopu ojcowskiego nie można udzielać w częściach.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »