| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Pracownik jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień do opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Oświadczenie to pracodawca przechowuje w części B akt osobowych pracownika.

Prawo do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 14 przysługuje pracownikowi bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, u każdego pracodawcy, u którego równocześnie pozostaje w stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wychowuje dziecko w wieku 10 lat z pierwszego małżeństwa oraz dziecko w wieku 4 lat, które posiada z drugą żoną, i pozostaje zatrudniony u dwóch pracodawców jednocześnie w wymiarze 1/2 etatu u każdego z nich. W obu zakładach pracy pracownik złożył do akt osobowych oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki nad dzieckiem z drugiego małżeństwa. Zatem zarówno jeden, jak i drugi pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi 2 dni takiego zwolnienia w roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik będzie korzystał jednocześnie w tym samym czasie z tego zwolnienia u obu pracodawców czy w różnych dniach.

Podstawa prawna

  • art. 188, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »