| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Proporcja według okresów niewykonywania pracy

Drugą regułę szacowania proporcjonalnego urlopu wychowawczego stosujemy, gdy pracownik uzyskał już prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego (co zwykle następuje 1 stycznia) i dopiero potem poszedł na co najmniej 1-miesięczny urlop wychowawczy, z którego wrócił w tym samym roku kalendarzowym. W tym przypadku zmniejszamy wymiar wypoczynku za ten rok o 1/12 za każdy miesiąc odpowiednich okresów niewykonywania pracy (art. 1552 § 2 Kodeksu pracy).

Dzieje się tak, jeśli 1 stycznia pracownik pozostawał w zatrudnieniu i był na urlopie wychowawczym krótszym niż 1 miesiąc, a następnie po powrocie do pracy ponownie skorzystał z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego obniżamy o 1/12 z tytułu:

  • każdego pełnego miesiąca kalendarzowego urlopu wychowawczego,
  • łącznie 30 dni uzbieranych z odcinków urlopu wychowawczego wystających poza pełne miesiące kalendarzowe (§ 2 rozporządzenia urlopowego).

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pełny etat, uprawniony do 20 dni roboczych urlopu wypoczynkowego rocznie, przebywał na urlopie wychowawczym od 15 grudnia 2009 r. do 4 stycznia 2010 r. Następnie pracownik złożył wniosek o udzielenie drugiej części urlopu wychowawczego od 1 lutego do 16 lipca 2010 r. Wymiar urlopu wypoczynkowego zmniejszamy mu o 1/12 za każdy z 5 pełnych kalendarzowych miesięcy urlopu wychowawczego, czyli do 12 dni, co uzyskaliśmy według wyliczenia:

20 dni – (5/12 x 20 dni) = 20 dni – 8,33 dnia = 11,67 dnia, po zaokrągleniu 12 dni urlopu wypoczynkowego.

Niektórzy eksperci proponują inną metodę wyliczenia: 20 dni – 9 dni (8,33 dni po zaokrągleniu) = 11 dni wypoczynku. Jednak większość specjalistów odrzuca ją jako mniej korzystną dla pracowników.

Jeśli zatrudniony wyczerpał już pełny wymiar urlopu wypoczynkowego zanim poszedł na co najmniej 1-miesięczny urlop wychowawczy, w ogóle nie układamy proporcji. Powstałej z tego powodu niejako nadwyżki urlopowej nie wolno nam odjąć z zaległego urlopu wypoczynkowego ani tym bardziej z wymiaru tego urlopu za następny rok kalendarzowy.

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy nauczycieli

Jeszcze inaczej kształtuje się stosunek urlopu wychowawczego do urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Wynika to znowu ze specyfiki udzielania obydwu urlopów nauczycielom, zwłaszcza w szkołach feryjnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK