| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Proporcja w stosunku do okresu zatrudnienia

Pierwsza metoda proporcjonalnego rozliczenia wypoczynku dotyczy trwającego co najmniej 1 miesiąc urlopu wychowawczego, na którym zatrudniony był 1 stycznia i po którym wraca do macierzystego zakładu. Polega na ustaleniu urlopu wypoczynkowego stosownie do reszty okresu pracy w bieżącym roku kalendarzowym przypadającym po urlopie wychowawczym (art. 1552 § 1 w zw. z art. 1551 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z chwilą zakończenia urlopu wychowawczego (art. 1865 Kodeksu pracy). Pracodawca ustala wówczas urlop wypoczynkowy odpowiednio do okresu:

  • pozostałego do końca roku – jeśli strony nie myślą o zakończeniu współpracy przed 31 grudnia,
  • zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – gdy ma ono ulec zakończeniu wcześniej. Obliczając proporcjonalny urlop wypoczynkowy w tych okolicznościach, pracodawca kieruje się następującymi wytycznymi:

– miesiąc pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego, przy czym niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrąglamy zawsze w górę do pełnego miesiąca,

– niepełny dzień urlopu wypoczynkowego przyjmujemy za pełny dzień,

– wymiar urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 20 lub 26 dni, a dla niepełnoetatowców odpowiednio mniej (art. 1552a i art. 1553 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona na czas nieokreślony na 3/4 etatu korzystała z urlopu wychowawczego od 1 grudnia 2009 r. do 16 marca 2010 r. Osiągnęła już 10 lat zatrudnienia, dlatego przysługuje jej 20 dni roboczych urlopu wypoczynkowego rocznie [(26 dni x 3) : 4]. Wymiar ten rozliczamy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia wypadającego od chwili powrotu z urlopu wychowawczego do końca roku, czyli od 17 marca do 31 grudnia 2010 r. Skoro niepełny miesiąc pracy zaokrąglamy do pełnego, to przysługuje jej urlop proporcjonalny za 10 miesięcy, czyli za 17 dni roboczych [(10/12 x 20 dni roboczych)].

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK