| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Nauczyciele placówek nieferyjnych

Podstawowe oraz dodatkowe urlopy macierzyńskie, a także podstawowe i dodatkowe urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływają na urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkołach nieferyjnych identycznie jak u pozostałych pracodawców. Jedyna różnica jest taka, że wskazani nauczyciele pracujący w pełnym wymiarze zajęć mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Urlop wychowawczy krótszy niż miesiąc nie skutkuje uszczupleniem wypoczynku pracownika (art. 1552 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Traktujemy go jak zwykły okres zatrudnienia, za który przysługuje pełny urlop wypoczynkowy.

Natomiast wymiar urlopu wypoczynkowego obniża urlop wychowawczy trwający co najmniej 1 miesiąc w roku kalendarzowym, powodując proporcjonalne rozliczenie wypoczynku (art. 1552 Kodeksu pracy). Przepisy nie precyzują, że chodzi w tym przypadku o miesiąc kalendarzowy urlopu wychowawczego, ale specjaliści prawa pracy tak powszechnie przyjmują. Wynika to pośrednio z § 2 rozporządzenia urlopowego, zgodnie z którym, jeżeli wymienione okresy niewykonywania pracy obejmują części miesięcy kalendarzowych (czyli są krótsze niż miesiąc kalendarzowy, albo kończą się w środku miesiąca kalendarzowego), za miesiąc uważamy łącznie 30 dni.

Urlop wychowawczy, który zaczął się w zeszłym roku i skończył w 2010 r., powoduje obniżenie urlopu wypoczynkowego za 2010 r. tylko wówczas, gdy w 2010 r. trwał co najmniej 1 miesiąc. Jednak nie musi obejmować nieprzerwanie minimum miesiąca kalendarzowego; krótsze jego odcinki sumujemy i – jeśli razem dają 30 dni – dokonujemy redukcji urlopu wypoczynkowego za ten rok o 1/12 (§ 2 rozporządzenia urlopowego).

PRZYKŁAD

Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego w okresie od 16 stycznia 2009 r. do 18 stycznia 2010 r. Pracodawca uszczuplił jej z tego powodu o 1/12 pulę urlopu wypoczynkowego za 2010 r. Postąpił nieprawidłowo, ponieważ w tych okolicznościach skrócenie urlopu wypoczynkowego za 2010 r. mogłoby nastąpić wtedy, gdyby urlop wychowawczy w 2010 r. trwał przynajmniej miesiąc, a nie tylko 18 dni. Gdyby urlop wychowawczy trwał w 2010 r. jeszcze przynajmniej 12 dni, należałoby skrócić urlop wypoczynkowy za 2010 r. o 1/12. Z tytułu części urlopu wychowawczego przypadającej od 16 stycznia do 31 grudnia 2009 r. nie ujmujemy natomiast nic z wypoczynku ani za 2009 r., ani tym bardziej za 2010 r. Przepis art. 1551 Kodeksu pracy pozwala bowiem na ewentualne proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego tylko w roku kalendarzowym, kiedy zatrudniona wraca do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 15 dni w styczniu 2010 r. i następnie przez 15 dni w marcu 2010 r. W sumie daje to 30 dni urlopu wychowawczego i uprawnia pracodawcę do zmniejszenia o 1/12 wypoczynku zatrudnionej za br.

Wyróżniamy 2 sposoby proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z przynajmniej miesięcznego urlopu wychowawczego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »