| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Podstawowe i dodatkowe urlopy macierzyńskie i urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego nauczycieli

Nauczyciel, jak każdy pracownik, ma prawo do podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Będąc 1 stycznia na którymś z tych urlopów uzyskuje prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Dłuższy pobyt w trakcie roku kalendarzowego na podstawowym bądź dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie doprowadza do uszczuplenia wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego nauczycielowi za dany rok.

Jednak odmiennie niż u pozostałych pracowników wygląda wzajemny stosunek podstawowych urlopów macierzyńskich nauczycieli z urlopem wypoczynkowym, zwłaszcza w placówkach, w organizacji których zostały przewidziane ferie.

Nauczyciele placówek feryjnych

Nauczyciel zatrudniony w szkole feryjnej nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w dniu poprzedzającym ferie, a do drugiego i następnych – 1 stycznia każdego roku kalendarzowego (art. 65 Karty Nauczyciela). Urlop wypoczynkowy odbiera w trakcie ferii zimowych i letnich oraz w wymiarze tych ferii, przy czym powinien on trwać nieprzerwanie przynajmniej 4 tygodnie. W zasadzie nie ma możliwości, by wziął go kiedy indziej, poza feriami (art. 64 ust. 1 i 4 Karty Nauczyciela). Wyjątkowo jest dopuszczalne wysłanie nauczyciela na uzupełniający, maksymalnie 8-tygodniowy urlop wypoczynkowy w ciągu roku szkolnego, jeśli nie wykorzystał minimalnego wypoczynku podczas ferii w związku np. z rozpoczęciem podstawowego urlopu macierzyńskiego (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela). O tym, ile konkretnie otrzyma uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, rozstrzyga dyrektor. W przypadku nauczycieli placówek feryjnych nie stosujemy zatem zasady, która obowiązuje innych pracowników, polegającej na tym, że urlop macierzyński przesuwa lub przerywa urlop wypoczynkowy, którego pracodawca musi udzielić w terminie późniejszym (art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Załóżmy, że nauczycielka odbierze od 1 maja do 17 września 2010 r. podstawowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu adopcji dziecka (20 tygodni). Do szkoły wróci w poniedziałek 20 września 2010 r. i od razu złoży wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w najwyższym wymiarze 8 tygodni, w związku z przebywaniem w trakcie ferii letnich na podstawowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dyrektor rozstrzyga wniosek odmownie, ponieważ urlop uzupełniający przysługuje w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, a nie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dlatego uzupełniający urlop wypoczynkowy nie należy się w tych okolicznościach nauczycielom, którzy podczas ferii byli na podstawowym albo dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

W związku z odmiennymi zasadami udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom, do nauczyciela zatrudnionego w jednostce feryjnej stosujemy w ograniczonym zakresie regułę, zgodnie z którą pracodawca musi mu udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 i art. 1821 § 6 Kodeksu pracy w związku z art. 91c Karty Nauczyciela). Odstępstwem jest znowu sytuacja, kiedy nauczyciel otrzymał uzupełniający urlop wypoczynkowy z powodu urlopu macierzyńskiego pokrywającego się np. z wakacjami. W takiej sytuacji nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o udzielenie całego przyznanego uzupełniającego urlopu wypoczynkowego po upływie podstawowego albo dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a dyrektor ma obowiązek go uwzględnić.

PRZYKŁAD

Przyjmujemy, że nauczycielka z placówki feryjnej będzie przebywała od 7 czerwca do 24 października 2010 r. na podstawowym urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Przed zakończeniem tego urlopu zgłosi wniosek o 8 tygodni uzupełniającego urlopu wypoczynkowego do wykorzystania zaraz po urlopie macierzyńskim. Dyrektor musi zaakceptować wniosek nauczycielki. W czasie ferii zimowych w 2011 r. pracownica będzie już korzystała z urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK