| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Przyjmuje się, że zatrudniony ma prawo wykorzystać zaraz po podstawowym urlopie macierzyńskim albo po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego całą pulę urlopu wypoczynkowego, jaką jeszcze dysponuje, a więc:

  • pełny wymiar urlopu za rok kalendarzowy, w którym skończył podstawowy urlop macierzyński albo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, choćby nastąpiło to w styczniu; w limicie tym mieszczą się 4 dni urlopu na żądanie,
  • cały zaległy urlop nieprzedawniony, chyba że pracodawca z własnej woli odda mu też przedawniony.

Pracownik sam precyzuje we wniosku, ile dni urlopu wypoczynkowego chce wykorzystać zaraz po podstawowym urlopie macierzyńskim lub urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownica nie traci również urlopu wypoczynkowego, w trakcie którego rozpoczęła podstawowy urlop macierzyński bądź podstawowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji urlop wypoczynkowy przerywa się automatycznie, a jego niewykorzystaną część pracodawca ma obowiązek udzielić później (art. 166 pkt 4 i art. 183 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy). Gdy z kolei zatrudniona nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w wyznaczonym terminie, bo np. wcześniej albo tego dnia urodziła, pracodawca musi przesunąć urlop na później (art. 165 pkt 4 i art. 183 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy). W obu sytuacjach pracownicy nie wolno jednak samowolnie kontynuować urlopu wypoczynkowego po upływie podstawowego urlopu macierzyńskiego lub na warunkach macierzyńskiego. Powinna złożyć wniosek, jednak pracodawca nie może jej odmówić udzielenia urlopu.

Opisane zasady dotyczą też urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 3 Kodeksu pracy).

Dodatkowe urlopy macierzyńskie i urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego

Relacje dodatkowych urlopów macierzyńskich i dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego z urlopem wypoczynkowym są identyczne jak podstawowego urlopu macierzyńskiego i podstawowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z urlopem wypoczynkowym, a więc pracownik:

  • korzystający 1 stycznia z dodatkowego urlopu macierzyńskiego bądź dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego uzyskuje prawo do pełnego kolejnego urlopu wypoczynkowego za rozpoczynający się rok kalendarzowy,
  • przebywający w trakcie tego roku na dodatkowym urlopie macierzyńskim albo na dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie otrzymuje z tego powodu skróconego urlopu wypoczynkowego (urlop należy mu się również za czas wymienionych urlopów dodatkowych).

Jest jednak jedna różnica. Pracownik, który wykorzystał urlop wypoczynkowy bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim czy urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, pozbawia się możliwości uzyskania dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlopy te wolno bowiem odebrać wyłącznie zaraz po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego albo podstawowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Dlatego osoba, która chce jak najdłużej przebywać z dzieckiem w domu, powinna złożyć wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego dopiero po dodatkowym urlopie macierzyńskim albo dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 w zw. z art. 1821 § 6 i art. 183 § 4 Kodeksu pracy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK