| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt?

Pracownikowi przysługuje w 2010 r. urlop ojcowski w wymiarze tylko 1 tygodnia, mimo że urodziły mu się bliźnięta.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy mogą korzystać z urlopu ojcowskiego (art. 1823 Kodeksu pracy). Urlop ten przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Z urlopu ojcowskiego pracownik może skorzystać w dowolnym czasie do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop ten w 2010 r. i w 2011 r. przysługuje w wymiarze 1 tygodnia. Dopiero od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał w maksymalnym wymiarze 2 tygodni.

Urlop ojcowski przysługuje obecnie w wymiarze 1 tygodnia bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadziły bowiem, tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), wyższych wymiarów urlopu ojcowskiego w razie urodzenia się przy jednym porodzie większej liczby dzieci. Nie można zatem przyjąć, jak to interpretowała część specjalistów z zakresu prawa pracy, że pracownikowi przysługuje wyższy wymiar urlopu ojcowskiego, jeżeli doszło do porodu mnogiego. Zatem Państwa pracownik, mimo że urodziły mu się bliźnięta, będzie miał prawo jedynie do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Takie samo stanowisko w tej sprawie prezentuje Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

WAŻNE!

Na wymiar urlopu ojcowskiego nie wpływa liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Państwa pracownik, mimo że dzieci urodziły się w 2009 r., kiedy przepisy o urlopie ojcowskim jeszcze nie obowiązywały, ma prawo do skorzystania w tym roku z urlopu ojcowskiego. Pracownik może bowiem skorzystać z urlopu ojcowskiego do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, czyli w przypadku Państwa pracownika ma on na to czas do 6 grudnia 2010 r.

Urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe. Zatem 1 tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Wynika to z art. 1831 § 1 Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 25 do 31 stycznia 2010 r. na dziecko, które ukończy 12 miesięcy życia 27 lutego 2010 r. Takie określenie przez pracownika terminu, w jakim ma być udzielony urlop ojcowski, jest prawidłowe.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego pracownik powinien złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.

We wniosku o urlop ojcowski należy określić termin udzielenia urlopu ojcowskiego oraz wiek dziecka, na które pracownik występuje o ten urlop. Oprócz wniosku o urlop ojcowski pracodawca może zażądać od pracownika kopii odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka (jeżeli tego dokumentu wcześniej nie otrzymał od pracownika) oraz złożenia oświadczenia, że pracownik jeszcze nie korzystał z urlopu ojcowskiego na dane dziecko (w przypadku gdy pracownik miał możliwość wykorzystania tego urlopu już wcześniej przed podjęciem pracy u danego pracodawcy).

Podstawa prawna

  • art. 180, art. 1823, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK