| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt?

Pracownikowi przysługuje w 2010 r. urlop ojcowski w wymiarze tylko 1 tygodnia, mimo że urodziły mu się bliźnięta.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy mogą korzystać z urlopu ojcowskiego (art. 1823 Kodeksu pracy). Urlop ten przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Z urlopu ojcowskiego pracownik może skorzystać w dowolnym czasie do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop ten w 2010 r. i w 2011 r. przysługuje w wymiarze 1 tygodnia. Dopiero od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał w maksymalnym wymiarze 2 tygodni.

Urlop ojcowski przysługuje obecnie w wymiarze 1 tygodnia bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadziły bowiem, tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), wyższych wymiarów urlopu ojcowskiego w razie urodzenia się przy jednym porodzie większej liczby dzieci. Nie można zatem przyjąć, jak to interpretowała część specjalistów z zakresu prawa pracy, że pracownikowi przysługuje wyższy wymiar urlopu ojcowskiego, jeżeli doszło do porodu mnogiego. Zatem Państwa pracownik, mimo że urodziły mu się bliźnięta, będzie miał prawo jedynie do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Takie samo stanowisko w tej sprawie prezentuje Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

WAŻNE!

Na wymiar urlopu ojcowskiego nie wpływa liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Państwa pracownik, mimo że dzieci urodziły się w 2009 r., kiedy przepisy o urlopie ojcowskim jeszcze nie obowiązywały, ma prawo do skorzystania w tym roku z urlopu ojcowskiego. Pracownik może bowiem skorzystać z urlopu ojcowskiego do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, czyli w przypadku Państwa pracownika ma on na to czas do 6 grudnia 2010 r.

Urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe. Zatem 1 tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Wynika to z art. 1831 § 1 Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 25 do 31 stycznia 2010 r. na dziecko, które ukończy 12 miesięcy życia 27 lutego 2010 r. Takie określenie przez pracownika terminu, w jakim ma być udzielony urlop ojcowski, jest prawidłowe.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego pracownik powinien złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.

We wniosku o urlop ojcowski należy określić termin udzielenia urlopu ojcowskiego oraz wiek dziecka, na które pracownik występuje o ten urlop. Oprócz wniosku o urlop ojcowski pracodawca może zażądać od pracownika kopii odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka (jeżeli tego dokumentu wcześniej nie otrzymał od pracownika) oraz złożenia oświadczenia, że pracownik jeszcze nie korzystał z urlopu ojcowskiego na dane dziecko (w przypadku gdy pracownik miał możliwość wykorzystania tego urlopu już wcześniej przed podjęciem pracy u danego pracodawcy).

Podstawa prawna

  • art. 180, art. 1823, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »