| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Pracownicy przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Okresów równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka nie należy sumować.

UZASADNIENIE

Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy, ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat (art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Zasadą jest, że z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat może korzystać tylko jeden rodzic lub opiekun dziecka (art. 1891 Kodeksu pracy). Jednak dopuszczalne jest – na zasadzie wyjątku – łączne korzystanie z urlopu wychowawczego przez oboje zatrudnionych rodziców (opiekunów). Takie wspólne, równoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego jest możliwe jedynie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy). Po upływie tego okresu (a w zasadzie na 2 tygodnie przed końcem takiego urlopu, ponieważ jest to termin na złożenie wniosku o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego) pracownicy muszą zdecydować, czy urlop wychowawczy będzie kontynuowany, a jeśli tak, to przez którego z nich. W przypadku gdy, tak jak w omawianej sytuacji, zdecydują, że po okresie wspólnego, równoczesnego korzystania z urlopu, urlop wychowawczy będzie kontynuowało jedno z nich, pracodawca jest związany wnioskiem takiego pracownika i ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z wnioskiem.

PRZYKŁAD

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r., wystąpiła o udzielenie urlopu wychowawczego do 31 marca 2011 r. Pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego jedynie do 31 grudnia 2010 r., czyli do ostatniego dnia pracy. Jeżeli strony podpiszą kolejną umowę o pracę, to wówczas pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego w późniejszym terminie, po 31 grudnia 2010 r.


Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata i o tyle urlopu może wnioskować każdy uprawniony pracownik (pod warunkiem, że pozwala mu na to umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniony). Taki wymiar urlopu dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na to, czy z urlopu od początku korzysta tylko jeden pracownik czy oboje rodzice (opiekunowie) korzystali równocześnie z tego urlopu przez 3 miesiące łącznie. W praktyce oznacza to, że okresu łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje pracowników nie liczy się dwukrotnie (nie sumuje się), tj. nie pomniejsza się wymiaru pozostałego urlopu wychowawczego o dodatkowe 3 miesiące, które wykorzystał drugi rodzic (opiekun) dziecka. Żaden przepis prawa pracy nie nakazuje takiego postępowania. Zatem nie ma podstawy prawnej do sumowania okresu równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka w taki sposób, by od pozostałego urlopu do wykorzystania odjąć nie 3 miesiące (jakie w rzeczywistości zostały wykorzystane) lecz 6 miesięcy (czyli po 3 miesiące urlopu wykorzystanego przez każdego z pracowników).

WAŻNE!

Jeżeli ojciec i matka dziecka przebywają jednocześnie na urlopie wychowawczym, to okresów korzystania z tego urlopu nie sumuje się.

Jeśli pracodawca odejmie od maksymalnego wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego pracownikowi dodatkowe 3 miesiące (za czas, w którym oboje pracownicy korzystali z urlopu równocześnie), wówczas bezpodstawnie obniży wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego i narazi się na sankcje za wykroczenie ze strony PIP. W takiej sytuacji popełnia on wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które Kodeks pracy przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy ulegnie zmniejszeniu, jeżeli ojciec dziecka będzie korzystał z tego urlopu w innym czasie niż pracownica.

PRZYKŁAD

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, jej mąż korzystał z 3 miesięcy urlopu wychowawczego. Po tym okresie z urlopu wychowawczego chce skorzystać pracownica. W takiej sytuacji urlop wychowawczy będzie jej przysługiwał w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1, § 3 i § 4, art. 1891, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK