| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Pracownicy przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Okresów równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka nie należy sumować.

UZASADNIENIE

Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy, ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat (art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Zasadą jest, że z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat może korzystać tylko jeden rodzic lub opiekun dziecka (art. 1891 Kodeksu pracy). Jednak dopuszczalne jest – na zasadzie wyjątku – łączne korzystanie z urlopu wychowawczego przez oboje zatrudnionych rodziców (opiekunów). Takie wspólne, równoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego jest możliwe jedynie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy). Po upływie tego okresu (a w zasadzie na 2 tygodnie przed końcem takiego urlopu, ponieważ jest to termin na złożenie wniosku o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego) pracownicy muszą zdecydować, czy urlop wychowawczy będzie kontynuowany, a jeśli tak, to przez którego z nich. W przypadku gdy, tak jak w omawianej sytuacji, zdecydują, że po okresie wspólnego, równoczesnego korzystania z urlopu, urlop wychowawczy będzie kontynuowało jedno z nich, pracodawca jest związany wnioskiem takiego pracownika i ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z wnioskiem.

PRZYKŁAD

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r., wystąpiła o udzielenie urlopu wychowawczego do 31 marca 2011 r. Pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego jedynie do 31 grudnia 2010 r., czyli do ostatniego dnia pracy. Jeżeli strony podpiszą kolejną umowę o pracę, to wówczas pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego w późniejszym terminie, po 31 grudnia 2010 r.


Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata i o tyle urlopu może wnioskować każdy uprawniony pracownik (pod warunkiem, że pozwala mu na to umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniony). Taki wymiar urlopu dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na to, czy z urlopu od początku korzysta tylko jeden pracownik czy oboje rodzice (opiekunowie) korzystali równocześnie z tego urlopu przez 3 miesiące łącznie. W praktyce oznacza to, że okresu łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje pracowników nie liczy się dwukrotnie (nie sumuje się), tj. nie pomniejsza się wymiaru pozostałego urlopu wychowawczego o dodatkowe 3 miesiące, które wykorzystał drugi rodzic (opiekun) dziecka. Żaden przepis prawa pracy nie nakazuje takiego postępowania. Zatem nie ma podstawy prawnej do sumowania okresu równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka w taki sposób, by od pozostałego urlopu do wykorzystania odjąć nie 3 miesiące (jakie w rzeczywistości zostały wykorzystane) lecz 6 miesięcy (czyli po 3 miesiące urlopu wykorzystanego przez każdego z pracowników).

WAŻNE!

Jeżeli ojciec i matka dziecka przebywają jednocześnie na urlopie wychowawczym, to okresów korzystania z tego urlopu nie sumuje się.

Jeśli pracodawca odejmie od maksymalnego wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego pracownikowi dodatkowe 3 miesiące (za czas, w którym oboje pracownicy korzystali z urlopu równocześnie), wówczas bezpodstawnie obniży wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego i narazi się na sankcje za wykroczenie ze strony PIP. W takiej sytuacji popełnia on wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które Kodeks pracy przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy ulegnie zmniejszeniu, jeżeli ojciec dziecka będzie korzystał z tego urlopu w innym czasie niż pracownica.

PRZYKŁAD

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, jej mąż korzystał z 3 miesięcy urlopu wychowawczego. Po tym okresie z urlopu wychowawczego chce skorzystać pracownica. W takiej sytuacji urlop wychowawczy będzie jej przysługiwał w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1, § 3 i § 4, art. 1891, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »