| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad dzieckiem

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Z opieki mogą skorzystać zarówno pracownicy–rodzice, jak i pracownicy–opiekunowie dzieci, pod warunkiem że rzeczywiście je wychowują. W sytuacji gdy obydwoje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, wówczas ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 k.p.). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby „podzielili się” dniami opieki w ten sposób, że każde z nich wykorzysta po jednym dniu zwolnienia w danym roku kalendarzowym. Wątpliwości dotyczące udzielania zwolnienia najczęściej dotyczą sytuacji, gdy rodzice lub opiekunowie dziecka nie pozostają w związku małżeńskim. W takim przypadku kluczowy jest fakt rzeczywistego wychowywania dziecka.

Na liczbę przysługujących dni opieki nie ma wpływu liczba posiadanych dzieci, które wychowuje pracownik. Oznacza to, że w zależności od tego, czy wychowuje on jedno, dwoje czy więcej dzieci do lat 14, może on skorzystać tylko z 2 dni opieki w danym roku kalendarzowym.

Zwolnienie z 2 dni od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje w roku kalendarzowym. Niewykorzystane dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Pracownikowi nie przysługuje także ekwiwalent pieniężny rekompensujący niewykorzystanie dni na opiekę.

Zwolnienie z tytułu opieki przysługuje pracownikowi do momentu ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Pracownik będzie mógł korzystać z tego uprawnienia aż do ukończenia 14 lat przez ostatnie z wychowywanych dzieci.

Opieka jest udzielana na wniosek pracownika i po uzgodnieniu terminu jego wykorzystania z pracodawcą. Jeżeli obecność pracownika w zakładzie pracy nie jest konieczna, pracodawca nie powinien odmawiać udzielenia opieki w dniu wskazanym przez pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »