| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Dodatkowy urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego dla opiekunów adopcyjnych

Od 1 stycznia 2010 r. i w 2011 r. pracownik (kobieta albo mężczyzna), który przymie dziecko na wychowanie i wystąpi do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjmie dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), będzie miał prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w maksymalnej wysokości:

  • 2 tygodnie – w razie zaopiekowania się 1 dzieckiem,
  • 3 tygodnie – w razie przyjęcia co najmniej dwojga dzieci,
  • 1 tydzień – jeżeli pracownik nie może wykorzystać dodatkowego urlopu w podanych wyżej wymiarach ze względu na osiągnięcie przez dziecko 7. roku życia lub 10. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

Wymiary te będą wzrastać etapowo i w latach 2012–2013 będą odpowiednio wynosić do 4, 6 i 2 tygodni, a od 2014 r. do 6, 8 i 3 tygodni (art. 183 § 3 Kodeksu pracy).

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownik będzie musiał wykorzystać zaraz po upływie podstawowego urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego. Ten podstawowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownik jest zobowiązany odebrać do chwili ukończenia przez podopiecznego 7 lat, a w razie odroczenia wobec niego obowiązku szkolnego – 10 lat, z zastrzeżeniem, że minimalny urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego to 9 tygodni (art. 183 § 1 i § 2 Kodeksu pracy).

Do opiekuna adopcyjnego będziemy stosować odpowiednio większość opisanych zasad udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego rodzicowi. Pracownik, który będzie korzystać z tego urlopu, składa wnioski i będzie mógł łączyć pracę u swojego macierzystego pracodawcy w niewielkim wymiarze z dodatkowym urlopem na warunkach macierzyńskiego.

Rodzic adopcyjny, który będzie na dodatkowym urlopie na zasadach urlopu macierzyńskiego, nie korzysta jednak z takich samych gwarancji trwałości zatrudnienia jak rodzic biologiczny. Nie jest również chroniony w trakcie podstawowego urlopu na warunkach macierzyńskiego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nie stosujemy do niego art. 177 Kodeksu pracy, który przyznaje ochronę pracownikom korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Rodzicowi korzystającemu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwać ochrona tak jak pozostałym pracownikom określona w art. 41 Kodeksu pracy (ochrona w czasie usprawiedliwionej nieobecności). Pracownik–rodzic adopcyjny korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie miał więc słabsze zabezpieczenie przed utratą etatu, gdyż będzie chroniony tylko przed wypowiedzeniem stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik adoptował bliźnięta. Od 1 do 21 lutego 2010 r. korzysta z dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego i dorabia na 1/3 etatu. Z powodu ustawicznych spóźnień pracodawca postanowił zwolnić go dyscyplinarnie. W tej sytuacji pracodawca zwalniając pracownika nie ma obowiązku pytać o zgodę zakładowej organizacji związkowej.

Uwaga! Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów w zakresie ochrony przed zwolnieniem z pracy rodziców adopcyjnych. Sejm uchwalił 5 listopada br. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk sejmowy nr 2223). Wprowadza ona m.in. ochronę przed zwolnieniem z pracy pracowników, którzy będą korzystać z urlopu na warunkach macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego. Na dzień oddania czasopisma do druku, ustawa jest rozpatrywana przez Senat. O zmianach, jakie wprowadza ta nowelizacja Kodeksu pracy, napiszemy po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK