| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Pracownica przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim albo dorabiająca w trakcie tego urlopu będzie korzystać z ochrony przed utratą pracy (art. 1821 § 6 Kodeksu pracy). Pracodawca nie będzie mógł jej w tym okresie wypowiedzieć umowy o pracę. Jej zwolnienie z pracy będzie dopuszczalne wyjątkowo w dwóch sytuacjach:

  • pracownica sama spowodowała zerwanie z nią współpracy z jej winy bez wypowiedzenia (naruszyła podstawowe obowiązki służbowe, popełniła przestępstwo, w sposób zawiniony utraciła uprawnienia konieczne do pracy na zajmowanym stanowisku) i zgodziła się na to zakładowa organizacja związkowa, do której zatrudniona należy albo która ją reprezentowała (art. 177 § 1 Kodeksu pracy),
  • za wypowiedzeniem w związku z ogłoszeniem upadłości czy likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownica jest etatową magazynierką w hurtowni, gdzie nie działają związki zawodowe. Od 2 do 15 lutego 2010 r. korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i równocześnie pracuje na 1/2 etatu. Wskutek jej niedbałości i po wielu rozmowach dyscyplinujących prezes chce ją zwolnić w trybie natychmiastowym z jej winy (art. 52 Kodeksu pracy). Skoro w firmie nie ma zakładowej organizacji związkowej, pracodawca nie musi nikogo pytać o pozwolenie na wręczenie pracownicy zwolnienia dyscyplinarnego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 18 marca 2008 r. (II PZP 2/08, OSNP 2008/15-16/211).

Kobiecie przebywającej na dodatkowym urlopie macierzyńskim bądź łączącej ten urlop z zatrudnieniem będzie przysługiwać również wiele innych przywilejów rodzicielskich, np.:

  • wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zajęcia z powodu nieprawidłowego bądź nieuzasadnionego jej zwolnienia przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia,
  • przywrócenie do pracy, gdy umowa okresowa lub na czas wykonania określonej pracy zostanie z nią niesłusznie rozwiązana,
  • prawo do urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Od 1 stycznia 2010 r. prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego uzyska także pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca dziecka będzie wynosił w 2010 r. maksymalnie:

  • 2 tygodnie na dziecko urodzone jako jedyne przy porodzie,
  • 3 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Wymiar tego urlopu będzie wzrastał w kolejnych latach w taki sam sposób, jak w przypadku urlopu dodatkowego przysługującego matce dziecka.

Pracownik będzie mógł odebrać dodatkowy urlop bezpośrednio po:

  • przerwaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka najwcześniej po 14 tygodniach po porodzie i wykorzystaniu przez ojca dziecka reszty podstawowego urlopu macierzyńskiego,
  • zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

W obydwu sytuacjach pracownik składa wniosek o udzielenie urlopu do swojego pracodawcy, z tym że w drugim przypadku będzie musiał zaznaczyć termin upływu podstawowego urlopu macierzyńskiego matki dziecka.

PRZYKŁAD

Roman P. jest bezrobotny. Jego żona, zajmująca intratną posadę w spółce handlowej, kończy 4 stycznia 2010 r. urlop macierzyński. Wspólnie ustalili, że Roman P. przejdzie na dodatkowy urlop macierzyński, a kobieta wróci do pracy. Niestety, nie jest to możliwe. Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Jako bezrobotny Roman P. nie ma zatem na niego szans. Może o niego wnioskować jego żona albo przejść na pół etatu i jednocześnie korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Podobnie jak matce, za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego ojcu będzie przysługiwać zasiłek macierzyński. Wolno mu będzie również łączyć ten urlop z pracą u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu, maksymalnie na pół etatu. Pracownikowi będzie wówczas przysługiwać proporcjonalnie obniżony zasiłek macierzyński. Pracownik – ojciec dziecka, który korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie również podlegał ochronie przed zwolnieniem z pracy i korzystał z opisanych wcześniej przywilejów rodzicielskich (art. 1822 § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK