| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Czy agencja pracy tymczasowej może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowę o pracę zawartą na czas określony, czy też jej umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu?

Na oba zadane pytania należy odpowiedzieć przecząco. Pracownicy zatrudnionej przez agencję pracy tymczasowej nie można wypowiedzieć umowy o pracę w okresie ciąży, jednak niezależnie od zaawansowania ciąży jej umowa nie przedłuża się do dnia porodu, lecz rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych różni się od innych form zatrudniania uregulowanych w przepisach Kodeksu pracy przede wszystkim tym, że pracownik tymczasowy świadczy pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, a jego pracodawcą w tym czasie pozostaje agencja pracy tymczasowej. Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zwana dalej ustawą (DzU z 2009 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.), reguluje pewne kwestie dotyczące zasad zatrudniania pracowników tymczasowych i kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej inaczej niż dzieje się to w przypadku „zwykłych” pracowników. Do agencji pracy tymczasowej, pracownika tymczasowego i pracodawcy użytkownika stosuje się przepisy prawa pracy dotyczące odpowiednio pracodawcy i pracownika, dopiero w zakresie nieuregulowanym odmiennie przepisami ustawy i innymi przepisami (art. 5 ustawy).

Specyfika pracy tymczasowej polega m.in. na możliwości wielokrotnego zawierania umów terminowych z pracownikami tymczasowymi. Mniejszą ochronę trwałości zatrudnienia posiadają pracownice tymczasowe będące w ciąży. Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy (art. 13 ust. 3 ustawy). Oznacza to, że umowa o pracę zawarta z pracownicą tymczasową na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Z drugiej strony, mimo że ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych dopuszcza możliwość wypowiedzenia umów na czas określony zawartych z pracownikami tymczasowymi (art. 13 ust. 2), to nie zawiera analogicznie normy, jak w przypadku art. 177 § 3 k.p., która zezwalałaby na wypowiedzenie tych umów również pracownicom w ciąży. Brak odmiennej regulacji tej kwestii powoduje, że znajduje tu zastosowanie art. 177 § 1 k.p. W związku z tym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy tymczasowej, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

W sytuacji opisanej przez Czytelnika agencja pracy tymczasowej może jedynie dyscyplinarnie zwolnić ciężarną pracownicę, jeśli oczywiście zaistnieją przyczyny uzasadniające takie zwolnienie.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »