| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Opieka nad dzieckiem

Opieka nad dzieckiem

Pracownikowi niedawno urodziło się dziecko. W związku z tym wystąpił o udzielenie mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem i zaproponował termin tego zwolnienia. Jednak w tym czasie pracownik będzie niezbędny w firmie. Proszę o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w terminie wskazanym przez pracownika i udzielić go w innym terminie, czy jest zobowiązany do zastosowania się do wniosku pracownika? Od jakiego momentu pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.).

Prawo do tego zwolnienia powstaje po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym pracownikowi urodziło się dziecko. Następnie rokrocznie prawo do zwolnienia odnawia się, aż do ukończenia przez najmłodsze dziecko 14 lat życia. Tak więc pracownik może wystąpić o udzielenie zwolnienia od dnia narodzin dziecka.

Za czas zwolnienia osoba korzystająca ze zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii związanych z terminem, w którym pracodawca powinien udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy na dziecko. Należy jednak uznać, że pracownik, który chce skorzystać z tego zwolnienia, powinien zgłosić pracodawcy stosowny wniosek i uzgodnić termin korzystania ze zwolnienia. Uzgadnianie z pracodawcą terminu korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy na dziecko jest uzasadnione koniecznością zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. Stąd też można sobie wyobrazić sytuację, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w terminie wskazanym przez pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »