| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy (art. 1867 k.p.). Przepis ten ogranicza obniżenie do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownica mogłaby korzystać z takiego urlopu.

Obniżenie wymiaru czasu pracownicy następuje na jej wniosek. Z treści przepisu nie wynika żadna wskazówka co do formy, w jakiej ten wniosek powinien być złożony. Możliwe jest zatem złożenie wniosku zarówno ustnie, jak i na piśmie. Wydaje się jednak, że ze względów dowodowych rozsądne byłoby zachowanie formy pisemnej wniosku. Dzięki temu pracownica będzie mogła udowodnić złożenie wniosku, pracodawca z kolei będzie miał możliwość wykazania, że obniżenie zostało dokonane zgodnie z wnioskiem pracownicy. W razie ustnego złożenia wniosku wskazane byłoby sporządzenie notatki potwierdzającej fakt złożenia i treść wniosku.

Analizując treść art. 1867 k.p., można uznać, że wniosek powinien określać datę rozpoczęcia i zakończenia korzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy oraz wymiar czasu pracy, do którego ma nastąpić obniżenie. W przepisie brakuje natomiast informacji o terminie, w jakim pracownica powinna złożyć wniosek. Moim zdaniem wniosek może być złożony w każdym czasie, nawet „z dnia na dzień”.

Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie wniosku pracownicy (art. 1867 k.p.). Pracownicy w razie odrzucenia wniosku przez pracodawcę przysługuje prawo do wystąpienia z powództwem do sądu o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »