| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad dzieckiem

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Nie. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.).

Uprawnienie to przysługuje nie tylko pracownicy, ale także pracownikowi. Wybór, które z małżonków będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych. Nie ma także przeszkód prawnych, aby pracownik - w tym przypadku ojciec dziecka - mógł skorzystać z tego prawa również wtedy, gdy matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Prawo do zwolnienia w ciągu 2 dni w roku przysługuje z mocy prawa i dlatego pracownik nie musi dopełnić żadnych szczególnych formalności.

Jak wynika z art. 1891 § 1 k.p., w przypadku gdy rodzice dziecka są zatrudnieni, ze zwolnienia od pracy na 2 dni może korzystać jedno z nich. W tej sytuacji należy pracodawcę poinformować, które z rodziców będzie korzystać z tego uprawnienia.

Ponadto zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.) w teczce akt osobowych powinno znajdować się oświadczenie pracownika będącego rodzicem o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych m.in. w art. 188 k.p.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »