| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dłuższy urlop macierzyński

Dłuższy urlop macierzyński

Jestem zatrudniona u pracodawcy już 2 lata na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jestem w ciąży (bliźniaczej). Czy to prawda, że przysługuje mi dłuższy urlop macierzyński? Słyszałam też o dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie ojcowskim, czy to prawda?

Pracownicy, która urodziła dwoje dzieci przy jednym porodzie, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 31 tygodni. Pracownica ma jednak prawo do wykorzystania co najmniej 2 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z urlopu przed porodem, to po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał wymiar pomniejszony o liczbę tygodni wcześniej wykorzystanych (art. 180 k.p.).

Natomiast jeżeli po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie zaistnieje potrzeba jej hospitalizacji i nie może ona sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, istnieje możliwość wykorzystania przez pracownika-ojca części urlopu macierzyńskiego przypadającego na okres przebywania matki w szpitalu. W takim przypadku urlop macierzyński pracownicy-matki przerywa się i w okresie przerwy korzysta z niego pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Należy podkreślić, że również w tym przypadku nie może zostać przekroczony łącznie wymiar urlopu, czyli 31 tygodni.

Ponadto po wykorzystaniu przez pracownicę-matkę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma ona prawo zrezygnować z dalszej części tego urlopu (art. 180 § 5 k.p.). Pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec.

W takim przypadku pracownica musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie, najpóźniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o terminie rozpoczęcia przez niego korzystania z niewykorzystanej przez matkę części urlopu macierzyńskiego. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu części urlopu macierzyńskiego przez matkę. Pracownik-ojciec też wnioskuje do pracodawcy na piśmie o udzielenie mu części urlopu.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła także instytucję dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który będzie udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, ale dopiero od 1 stycznia 2010 r., a wymiar tych urlopów w latach 2010-2013 będzie wzrastał etapowo:

  • do 6 tygodni w 2014 r. - w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie (w 2010 i 2011 r. - do 2 tygodni oraz w 2012 i 2013 r. - do 4 tygodni),
  • do 8 tygodni w 2014 r. - w przypadku urodzenia 2 i więcej dzieci przy jednym porodzie (w 2010 i 2011 r. - do 3 tygodni oraz w 2012 i 2013 r. - do 6 tygodni).

Nowością jest również ustanowienie prawa pracownika-ojca do urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 1 k.p.). Będzie można go udzielić od 1 stycznia 2010 r. - w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (w kolejnych latach wymiar urlopu będzie sukcesywnie wzrastał i wyniesie w 2010 i 2011 r. - 1 tydzień, a od 2012 r. - 2 tygodnie).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »