| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zakaz zatrudniania kobiet w ciąży

Zakaz zatrudniania kobiet w ciąży

Zatrudniam pracownicę, która świadczy pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, wykonując swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku po 10 godzin dziennie. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Czy ciąża wymusza jakieś zmiany w zakresie czasu pracy pracownicy?

Kwestię wpływu na czas pracy stanu ciąży pracownicy należy rozpatrywać zgodnie z regulacją zawartą w art. 148 k.p. Przepis ten wprowadza ograniczenia przy stosowaniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy w stosunku do określonych kategorii pracowników. Sformułowany w nim zakaz zatrudniania w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę dotyczy m.in. właśnie pracownic w ciąży. Jest to zakaz bezwzględny, co oznacza, że niedopuszczalne jest zatrudnianie pracownicy w ciąży dłużej niż 8 godzin na dobę, nawet jeśli pracownica wyraziła na to zgodę.

Ustawowe ograniczenie w zakresie dobowego wymiaru czasu pracy pracownic w ciąży zobowiązuje pracodawcę do odpowiedniego ukształtowania czasu pracy pracownicy zatrudnionej w systemie skróconego tygodnia pracy. Uzyskanie informacji o ciąży pracownicy łączy się z koniecznością zwolnienia pracownicy z obowiązku świadczenia pracy w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę w każdym dniu, w którym wykonuje ona pracę według obowiązującego ją rozkładu czasu pracy.

W omawianym przypadku pracownica w ciąży powinna pracować przez 4 dni w tygodniu, ale tylko po 8 godzin. Za pozostałe godziny nieprzepracowane na skutek skrócenia czasu pracy pracownicy należy się wynagrodzenie. Jest ono obliczane według zasad określonych w rozporządzeniu z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »