| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownica wychowuje samotnie ośmioletnie dziecko. Kilka dni temu złożyła wniosek o wykorzystanie dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem za 2008 r. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku i odmówił udzielenia dni wolnych. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Prawo do zwolnienia z pracy na 2 dni opieki nad dzieckiem przysługuje w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli pracownik nie wykorzysta tego zwolnienia, wówczas nie będzie mógł z niego skorzystać w następnym roku.

Jeżeli pracownik wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, wówczas przysługuje mu w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ilość dni nie zmienia się w zależności od ilości dzieci, które wychowuje pracownik. Oznacza to, że zarówno pracownik, który ma jedno dziecko, jak i pracownik, który wychowuje dwoje czy troje dzieci ma prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy. Mimo że pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas dwudniowej nieobecności na takich samych zasadach jak za urlop wypoczynkowy, jednak wolne dni na opiekę nad dzieckiem mają inny charakter niż urlop wypoczynkowy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym, nie będzie mógł z niego korzystać w następnym roku. W takiej sytuacji uprawnienie pracownika wygasa.

Zwolnienie może być wykorzystane łącznie, tzn. w wymiarze dwóch dni lub oddzielnie po jednym dniu. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by było ono łączone z urlopem wychowawczym czy macierzyńskim. Pracownik, który chce skorzystać z dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, powinien zgłosić pracodawcy stosowny wniosek i uzgodnić termin jego wykorzystania (nie musi uzasadniać swojego wniosku). Wniosek jest dla pracodawcy wiążący. Oznacza to, że nie może on odmówić pracownikowi prawa do wykorzystania dwóch dni na opiekę. Pracodawca nie może ustalać, czy zwolnienie od pracy jest wykorzystywane zgodnie z jego celem oraz żądać udowodnienia okoliczności, że inna osoba mogłaby w tym czasie zająć się dzieckiem pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 z późn. zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »