| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Uprawnienia rodzicielskie

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Aktualizacja: 06.02.2009

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? »

Pracownik na wychowawczym

Aktualizacja: 28.01.2009

Nasz pracownik od marca przebywa na urlopie wychowawczym. Uzyskaliśmy informację, że od roku z urlopu wychowawczego korzysta jego żona. Czy w takim przypadku można wezwać pracownika do podjęcia pracy? »

Zmiany w prawie pracy od 2009 r. (cz. 1)

Aktualizacja: 16.01.2009

21 listopada 2008 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą znaczne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. Będą one wprowadzane stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat. »

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2005 r. sygn. II PK 332/04

Aktualizacja: 08.01.2009

Na podstawie art. 1861 § 1 k.p. dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego, jeżeli przed wejściem w życie tego przepisu pracodawca wypowiedział umowę o pracę z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 i art. 10 pkt 1-3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z »

Uchwała SN z dnia 15 lutego 2006 r. sygn. II PZP 13/05

Aktualizacja: 08.01.2009

Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim k.p. »

Uchwała SN z dnia 18 marca 2008 r., sygn. II PZP 2/08

Aktualizacja: 08.01.2009

1. W sytuacji, gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy (art. 177 § 1 k.p.); »

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży

Aktualizacja: 09.12.2008

Przepisy prawa pracy szczególną ochroną otaczają kobiety w ciąży. Ochrona ta dotyczy wszystkich elementów stosunku pracy (rodzaju, miejsca, czasu oraz wynagrodzenia za pracę) i trwa przez cały okres ciąży. »

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Aktualizacja: 09.12.2008

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci. »

Opieka nad dzieckiem

Aktualizacja: 09.12.2008

Pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci. »

Rozliczanie składek za pracownicę na urlopie wychowawczym

Aktualizacja: 09.12.2008

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń? »

Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Aktualizacja: 09.12.2008

Do ustalenia uprawnień płacowych pracownika powracającego z urlopu wychowawczego za punkt odniesienia należy przyjmować zarobki pracownika zajmującego w dniu powrotu do pracy korzystającego z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, co powracający pracownik przed urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07) »

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Aktualizacja: 09.12.2008

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy? »

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Aktualizacja: 09.12.2008

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego? »

Jak długi powinien być urlop macierzyński

Aktualizacja: 09.12.2008

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego? »

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Aktualizacja: 09.12.2008

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »