| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?


RADA

Państwa pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy. Ochrona stosunku pracy pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego, którzy korzystają z obniżonego wymiaru czasu pracy, jest bezwarunkowa i automatyczna. Oznacza to, że od 1 stycznia 2009 r. objęła wszystkich pracowników korzystających w tym dniu z obniżonego wymiaru czasu pracy.

UZASADNIENIE

Znowelizowane od 1 stycznia br. przepisy Kodeksu pracy rozszerzają dotychczasową ochronę stosunku pracy pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego. Po zmianie przepisów pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać z takim pracownikiem umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez niego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy. Ochrona ta przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli jednak wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy został złożony przez pracownika po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę, umowa ulega rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica wychowująca 2-letnie dziecko zatrudniona na czas nieokreślony złożyła 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Następnie złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu. W takiej sytuacji obniżony wymiar czasu pracy będzie ją obejmował do końca okresu wypowiedzenia i nie spowoduje przedłużenia trwającej umowy o pracę.

Zakres ochrony stosunku pracy, jaką zyskali pracownicy uprawnieni do urlopu wychowawczego w okresie korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy, jest identyczny z zakresem ochrony pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich. Rozwiązanie umowy w tym okresie jest dopuszczalne wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, tj.:

• w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Przewidziana w nowelizacji Kodeksu pracy ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy jest bezwarunkowa i działa automatycznie. Oznacza to, że obejmuje ona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, który korzysta z obniżonego etatu z mocy prawa, bez potrzeby składania dodatkowych wniosków lub jakiegokolwiek innego działania z jego strony. Tym samym obejmuje ona zarówno pracowników wnioskujących o obniżenie wymiaru czasu pracy od 1 stycznia 2009 r., jak i pracowników korzystających w tym dniu z obniżonego wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

Ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają z obniżonego etatu, nawet jeśli wniosek o skrócenie czasu pracy złożyli przed 1 stycznia 2009 r.

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów przejściowych, które w jakikolwiek sposób modyfikowałyby zakres obowiązywania ochrony przewidzianej dla pracowników korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy. Tym samym pracownica korzystająca 1 stycznia 2009 r. z obniżonego wymiaru czasu pracy została automatycznie objęta ochroną wynikającą ze znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy. Ochrona ta przysługuje pracownicy nie dłużej niż przez 12 miesięcy od 1 stycznia br.

• art. 1868 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK