| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?


RADA

Państwa pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy. Ochrona stosunku pracy pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego, którzy korzystają z obniżonego wymiaru czasu pracy, jest bezwarunkowa i automatyczna. Oznacza to, że od 1 stycznia 2009 r. objęła wszystkich pracowników korzystających w tym dniu z obniżonego wymiaru czasu pracy.

UZASADNIENIE

Znowelizowane od 1 stycznia br. przepisy Kodeksu pracy rozszerzają dotychczasową ochronę stosunku pracy pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego. Po zmianie przepisów pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać z takim pracownikiem umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez niego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy. Ochrona ta przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli jednak wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy został złożony przez pracownika po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę, umowa ulega rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica wychowująca 2-letnie dziecko zatrudniona na czas nieokreślony złożyła 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Następnie złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu. W takiej sytuacji obniżony wymiar czasu pracy będzie ją obejmował do końca okresu wypowiedzenia i nie spowoduje przedłużenia trwającej umowy o pracę.

Zakres ochrony stosunku pracy, jaką zyskali pracownicy uprawnieni do urlopu wychowawczego w okresie korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy, jest identyczny z zakresem ochrony pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich. Rozwiązanie umowy w tym okresie jest dopuszczalne wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, tj.:

• w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Przewidziana w nowelizacji Kodeksu pracy ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy jest bezwarunkowa i działa automatycznie. Oznacza to, że obejmuje ona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, który korzysta z obniżonego etatu z mocy prawa, bez potrzeby składania dodatkowych wniosków lub jakiegokolwiek innego działania z jego strony. Tym samym obejmuje ona zarówno pracowników wnioskujących o obniżenie wymiaru czasu pracy od 1 stycznia 2009 r., jak i pracowników korzystających w tym dniu z obniżonego wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

Ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają z obniżonego etatu, nawet jeśli wniosek o skrócenie czasu pracy złożyli przed 1 stycznia 2009 r.

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów przejściowych, które w jakikolwiek sposób modyfikowałyby zakres obowiązywania ochrony przewidzianej dla pracowników korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy. Tym samym pracownica korzystająca 1 stycznia 2009 r. z obniżonego wymiaru czasu pracy została automatycznie objęta ochroną wynikającą ze znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy. Ochrona ta przysługuje pracownicy nie dłużej niż przez 12 miesięcy od 1 stycznia br.

• art. 1868 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK